Strona główna Świat Dlaczego „w pełni kosztowe” platformy kampanii wyborczych to farsa

Dlaczego „w pełni kosztowe” platformy kampanii wyborczych to farsa

11
0


Liberałowie nie są jedyną partią polityczną w Kanadzie, która po wyborze zaprzepaściła docelowe poziomy deficytu deklarowane w platformach kampanii

Otrzymuj najświeższe informacje od Lorrie Goldstein bezpośrednio na swoją skrzynkę odbiorczą

Treść artykułu

Podczas następnych wyborów federalnych wszystkie partie polityczne w pewnym momencie wdrożą, jak to określą, „w pełni kosztowe” platformy kampanii, a kiedy to nastąpi, wszyscy powinniśmy się z nich śmiać ze sceny.

Reklama 2

Treść artykułu

Raport na temat perspektyw gospodarczych i fiskalnych sporządzony przez parlamentarnego urzędnika ds. budżetu Yvesa Giroux w zeszłym tygodniu ilustruje dlaczego.

Giroux przewidywał, że rząd Trudeau przekroczył już podjęte w zeszłym roku zobowiązanie minister finansów Chrystii Freeland dotyczące utrzymania deficytu federalnego na poziomie 40 miliardów dolarów lub poniżej w roku budżetowym 2023–2024, co stanowi tzw. „poręcz” mającą pomóc w zabezpieczeniu nadmiernych deficytów. nie przyczyniać się do inflacji.

W czwartek, zaledwie sześć miesięcy po tym, jak Freeland powtórzyła to zobowiązanie, przedstawiając w kwietniu swój budżet federalny na lata 2024–2025, Giroux oszacowała, że ​​rzeczywisty deficyt federalny na lata 2023–2024 nie wyniesie 40 miliardów dolarów, ale będzie o 17% wyższy i wyniesie 46,8 miliarda dolarów.

Giroux przewidział również, że to samo stanie się w tym roku w budżecie na lata 2024–2025, gdzie deficyt, który według Freelanda miał wynosić 39,8 miliarda dolarów sześć miesięcy temu, obecnie ma być o 16,6% wyższy i wynieść 46,4 miliarda dolarów.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Polecane przez redakcję

Chociaż rząd federalny nie przedstawi ostatecznych danych dotyczących deficytu na lata 2023–2024 i mocniejszych danych na lata 2024–2025 aż do jesiennego oświadczenia gospodarczego, które nie zostało jeszcze przedstawione, według PBO nie chodzi o to, że żadna z tych przekręconych prognoz deficytu były prognozami długoterminowymi, próbującymi przewidzieć przyszłe lata.

Były to przewidywania, które według PBO stały się przestarzałe niemal natychmiast po ich sformułowaniu.

Daremność liberałów (ani jakiejkolwiek innej partii) sporządzających dokładne prognozy dotyczące deficytów budżetowych i spędzania lat w przyszłości najlepiej ilustruje kampania przed wyborami federalnymi w 2015 r., w wyniku której premier Justin Trudeau i liberałowie doszli do władzy wraz z większościowym rządem z krajów trzecich miejsce w Izbie Gmin na początku kampanii.

Reklama 4

Treść artykułu

Dwa tygodnie przed datą wyborów Trudeau wydał, zdaniem liberałów, w pełni kosztowny „realistyczny, zrównoważony, ostrożny i przejrzysty” plan budżetowy, zgodny z „podstawowymi zasadami zalecanymi przez kanadyjskich ekspertów fiskalnych”.

Platforma Trudeau stwierdziła, że ​​pod jego rządami w latach 2016, 2017 i 2018 wystąpią trzy lata „skromnych, krótkoterminowych deficytów”, po których w 2019 r. nastąpi zrównoważony budżet z nadwyżką w wysokości 1 miliarda dolarów.

Twierdząc, że liberałowie wiedzieli, jak równoważyć budżety (nawiązanie do epoki Jeana Chretiena i Paula Martina, kiedy faktycznie to robili), Trudeau poważnie spojrzał w kamerę podczas debaty przywódców na temat gospodarki, która odbyła się 17 września 2015 r., i powiedział: „Patrzę prosto na Kanadyjczyków i będąc szczerym, jak zawsze. Zrównoważymy ten budżet w 2019 roku.”

Reklama 5

Treść artykułu

POLECANE WIDEO

Załadunek...

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

Platforma wyborcza Trudeau podała, że ​​deficyt federalny pod jego przywództwem wyniesie 9,9 miliarda dolarów w 2016 r., 9,5 miliarda dolarów w 2017 r. i 5,7 miliarda dolarów w 2018 r., przy zrównoważonym budżecie obejmującym nadwyżkę wynoszącą 1 miliard dolarów w 2019 r.

W tamtym czasie konserwatywny premier Stephen Harper po zbadaniu liczb liberałów naśmiewał się z tak zwanego „małego” planu deficytu Trudeau.

„On (Trudeau) będzie miał, jak mówi, skromny deficyt, malutki deficyt, tak mały, że ledwo go widać” – zażartował Harper przed tłumem stronniczych konserwatystów, ściskając mocno palce, gdy publiczność wybuchła śmiechem.

Chociaż Harper przegrał wybory w 2015 r., miał rację, że plan liberałów jest farsą, biorąc pod uwagę obietnice liberałów dotyczące wydatków na kampanię.

Reklama 6

Treść artykułu

Trudeau i spółka faktycznie osiągnęli deficyt w wysokości 19 miliardów dolarów w 2016 r., kolejne 19 miliardów dolarów w 2017 r., 14 miliardów dolarów w 2018 r. i w 2019 r., w którym obiecali nadwyżkę w wysokości 1 miliarda dolarów, czyli deficyt w wysokości 39,4 miliarda dolarów.

POLECANE WIDEO

Załadunek...

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

Należy pamiętać, że rok 2019 był rokiem przed uderzeniem pandemii, co oznacza, że ​​liberałowie nie mogą wykorzystywać światowej recesji spowodowanej przez Covid-19 jako wymówki dla swoich ogromnych deficytów w latach 2016–2019, które w całości były szalenie zawyżone w porównaniu z tym, co obiecali w 2015 roku.

Po pandemii liberałowie nigdy nie zbliżyli się do zrównoważenia budżetu federalnego, a najnowszy przedstawiony przez nich w kwietniu plan nie zawiera planu takiego działania na rok budżetowy 2028–2029, czyli zgodnie z ich obecnymi szacunkami.

Liberałowie nie są jedyną partią polityczną w Kanadzie, która po objęciu władzy w rządzie zaprzepaściła docelowe poziomy deficytu deklarowane w swoich programach wyborczych.

Są ku temu przede wszystkim dwa powody.

Po pierwsze, niemożność przewidzenia przebiegu gospodarki kanadyjskiej i światowej z wieloletnim wyprzedzeniem.

Po drugie, tendencja rządów do prób rozwiązywania problemów poprzez przeznaczanie na nie większej ilości pieniędzy, niezależnie od tego, czy pieniądze te są wydawane mądrze i efektywnie oraz czy rzeczywiście rozwiązują problem, który mają rozwiązać.

lgoldstein@postmedia.com

Treść artykułu



Source link