Home Świat Kanada zdobywa dwa kolejne złote medale paraolimpijskie, aby zrównać się z wynikiem...

Kanada zdobywa dwa kolejne złote medale paraolimpijskie, aby zrównać się z wynikiem z Pekinu

20
0

Treść artykułu

PARYŻ — Kanadyjscy sportowcy stanęli w sobotę na najwyższym stopniu podium na bieżni i w basenie.

Występy na Igrzyskach Paraolimpijskich wyniosły kraj na poziom nieobserwowany od 16 lat.

Zawodnik na wózkach inwalidzkich Austin Smeenk zajął pierwsze miejsce w biegu mężczyzn na 800 metrów w kategorii T51, natomiast pływaczka Danielle Dorrie wygrała bieg kobiet na 50 metrów.

10 złotych medali Kanady w niedzielę, przed ostatnim dniem zawodów, to najwięcej od Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. 29 medali drużyny przewyższa również jej wynik zdobyty trzy lata temu w Tokio i dorównuje wynikom z 2016 r. w Rio de Janeiro.

Zawody na bieżni zakończyły się w sobotę złotym medalem dla Smeenka i srebrnym dla Nate’a Riecha w biegu na 1500 metrów T38, co dało Kanadyjczykom dziewięć medali na Stade de France, w tym pięć złotych, najwięcej od czasu zdobycia 10 w Pekinie.

Smeenk wyrzucił ręce w górę przed linią mety w sobotę, ale wyprzedził Chaiwata Rattanę z Tajlandii o zaledwie dwie dziesiąte sekundy.

„Nie róbcie tego, inni ludzie i inni sportowcy” – powiedział produkt z Oakville, Ontario. „Jestem pewien, że trenerzy docenią to, co powiedziałem”.

Dorris obroniła złoty medal w wyścigu na 50 metrów w basenie, który wygrała również w Tokio w wieku 18 lat.

„Zdobycie mojego drugiego medalu w tym niesamowitym tłumie, z moją rodziną tutaj, jest niesamowite” – powiedział Dorris, który był najmłodszym kanadyjskim sportowcem w Rio, mając zaledwie 13 lat. „Teraz jestem o wiele dojrzalszy. Jestem bardzo szczęśliwy z całej tej podróży, w którą się wybrałem. Więcej wkrótce”.

Shelby Newkirk z Fredericton również wywalczyła medal na basenie, zdobywając brązowy medal w wyścigu kobiet na 100 metrów stylem grzbietowym w kategorii S6.

Riech, pochodzący z Victorii, zdobył złoto na bieżni w Tokio, ale w Paryżu nie miał już takiego zapału.

„Pozostało mi 120 metrów, myślałem, że wygram tę cholerną rzecz” – powiedział. „Zacisnąłem się, gdy zostało mi 50 metrów”.

Kajakarka z Ottawy Brianna Hennessy zdobyła srebrny medal — swój pierwszy medal paraolimpijski — w biegu sprinterskim na 200 metrów kobiet.

Na wiosle 39-latki znajduje się wizerunek kardynała upamiętniający jej zmarłą matkę Normę, litera „W” jak Wonder Woman oraz kot.

„Moja matka zmarła w zeszłym roku, więc powiedziałam, że będę z nią ścigać się w dół trasy” – powiedziała Hennessy, która w niedzielę będzie również ścigać się w kobiecym kajaku singlowym. „W naszej rodzinie kardynał symbolizuje to, co oznacza nasza miłość. Moja mama była moją Wonder Woman, a to jest kardynał, który się wznosi”.

Hennessy i pływak Nicholas Bennett, zdobywca trzech medali na Igrzyskach, będą nieść flagę Kanady podczas niedzielnej ceremonii zamknięcia.

Kanada zdobyła także swój pierwszy medal paraolimpijski w siatkówce na siedząco kobiet, przerywając w sobotę serię posunięć na podium w sporcie drużynowym.

Kanadyjki pokonały Brazylię 3-0 (25-15, 25-18, 25-18) i zdobyły brązowy medal na North Paris Arena.

Są pierwszą kanadyjską reprezentacją, która zdobyła medal paraolimpijski w sporcie drużynowym od czasu, gdy męska reprezentacja koszykówki na wózkach zdobyła złoto w Londynie w 2012 roku.

„O mój Boże, dosłownie niedowierzanie, ale też, zrobiliśmy to” – powiedziała weteranka Heidi Peters z Neerlandia, Alta. „To nie do opisania”.

Sprawdź nasze sekcja sportowa aby uzyskać najnowsze wiadomości i analizy.