Home Świat Kogo wysłuchuje STF? Prezes Sądu spotyka się z władzami publicznymi i firmami

Kogo wysłuchuje STF? Prezes Sądu spotyka się z władzami publicznymi i firmami

28
0


BRASILIA – Od czasu, gdy wyjazdy sędziów Sądu Najwyższego za granicę w celu wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych przez sektor prywatny stały się celem krytyki, Sąd, pod przewodnictwem swojego prezesa, Luísa Roberto Barroso, przyjął jako swoją oficjalną odpowiedź na pytania prasy, że sędziowie „rozmawiają” z „prawnikami, rdzennymi mieszkańcami, wiejskimi przedsiębiorcami, studentami, związkami zawodowymi, konfederacjami pracodawców i wieloma innymi segmentami społeczeństwa”. Jednak spośród nich wszystkich, które sektory i podmioty społeczne otrzymują najwięcej uwagi od szefa Władzy Sądowniczej?

O Państwo zebrano wszystkie publiczne przesłuchania prezesa STF od czasu objęcia przez niego urzędu 29 września 2023 r. do 4 lipca bieżącego roku. Rozpatrzono wszystkie spotkania zarejestrowane w oficjalnym porządku obrad, w tym te, które odbyły się podczas podróży służbowych. W notatce Sąd stwierdził, że obecna administracja „nadała priorytet przeprowadzaniu przesłuchań związanych z projektami opracowanymi przez kierownictwo i instytucjonalną reprezentacją Sądu”. (zobacz więcej poniżej)

Harmonogram Barroso był jedynym, który został przeanalizowany, ponieważ jest on głównym przedstawicielem sądownictwa w kraju i ponieważ większość innych ministrów w sądzie nie ujawnia swoich codziennych zobowiązań. Badanie pokazuje, że pomimo różnorodności segmentów obsługiwanych przez Barroso, tylko niektóre są regularnie przyjmowane przez szefa najwyższego sądu w kraju.

Rdzenni mieszkańcy wymienieni przez STF w komunikatach prasowych i przemówieniach Barroso zostali przyjęci przez obecnego prezesa Sądu tylko raz na rozprawie w Krajowej Radzie Sprawiedliwości (CNJ). 23 kwietnia tego roku sędzia przyjął przedstawicieli Articulation of Indigenous Peoples (APIB), Articulation of Organizations and Indigenous Peoples of Amazonas (APOAM) i Native Amazon Operation (OPAN).

W wywiadzie dla programu Roda Viva, Kultura telewizyjnaBarroso powiedział, że regularnie rozmawia z „dziennikarzami i rdzennymi mieszkańcami”. Wspomniał wówczas również, że jest profesorem na Uniwersytecie Stanowym w Rio de Janeiro (Uerj), co oznacza, że ​​ma częsty kontakt ze studentami, którzy otrzymują kwoty i pochodzą z klasy robotniczej. APIB poinformowało prasę, że zażądało czterech przesłuchań z prezydentem STF, ale odbyło się tylko jedno.

Koordynator APIB Maurício Terena twierdzi, że wzmianki Barroso i STF o ludności tubylczej stały się dla sędziego i Sądu „uzasadnieniem” do przeciwdziałania krytyce, jaka pojawiła się w związku ze spotkaniami ministrów z prywatnymi agentami podczas wydarzeń i podróży, zwłaszcza zagranicznych.

„Osobiście czuję się nieswojo, gdy widzę, jak minister-prezydent składa to oświadczenie, to uzasadnienie, ponieważ istnieje radykalna nierówność polityczna między tymi grupami (rdzennymi liderami i biznesmenami). Nierówność polityczna, a także sposób, w jaki słucha się tych ludzi” – powiedziała Terena.

„Mówię tak, ponieważ rdzenni mieszkańcy nie mają dostępu do ministrów poza dynamiką przesłuchań. Co mam na myśli? Rdzenni mieszkańcy nie jedzą lunchu ani kolacji i nie jeżdżą do Portugalii. Nie ma porównania ze sposobem, w jaki przyjmowani są przedsiębiorcy i segmenty ekonomiczne, które mają władzę ekonomiczną” – dodał, odnosząc się do udziału ministrów STF w Forum Lizbońskim, znanym również jako „Gilmarpalooza”.

Mając mniej niż rok urzędowania, Barroso priorytetowo traktował spotkania z członkami parlamentu, sędziami i przedstawicielami władz federalnych, stanowych i miejskich. Przewodniczący STF przyjął 51 przedstawicieli podmiotów rządowych na 29 spotkaniach, 48 posłów i senatorów na 31 spotkaniach i 42 sędziów na 31 spotkaniach. Do obowiązków przewodniczącego STF należy utrzymywanie relacji instytucjonalnych z członkami innych gałęzi rządu. Jednak pomijając spotkania z władzami państwowymi, sektor biznesowy był tym, z którym minister spotkał się z największą liczbą przedstawicieli.

Agenci sektora prywatnego mieli większy dostęp do biura Prezesa Sądu Najwyższego niż członkowie Prokuratury Publicznej. Od września ubiegłego roku do lipca bieżącego roku Barroso spotkał się z 28 przedstawicielami firm na 17 oficjalnych spotkaniach. W tym samym okresie prezes Sądu Najwyższego spotkał się z 25 prokuratorami, adwokatami i zastępcami prokuratorów na 19 spotkaniach.

STF stwierdził w notatce dla prasy, że obecna administracja prowadziła inicjatywy, które korzystają z udziału partnerów prywatnych. „Dlatego naturalne jest, że wzrośnie liczba spotkań z przedstawicielami sektora biznesowego zainteresowanymi współpracą z projektami uruchomionymi przez STF i CNJ”, argumentował Sąd.

Również według STF duża liczba spotkań z przedstawicielami władz publicznych i firm wynika z faktu, że są to jedni z największych podmiotów prowadzących spory sądowe w kraju.

„Mimo to przeprowadzenie przesłuchań z przedstawicielami sektora prywatnego nie przeszkodziło Prezydium STF w odbyciu szeregu spotkań z przedstawicielami innych segmentów społecznych, takich jak główne centra związkowe, przedstawiciele ruchu czarnego, przedstawiciele społeczności tubylczych, stowarzyszeń zawodowych i urzędników państwowych, oprócz przeprowadzenia misji na ziemiach tubylczych Apyterewa (z przedstawicielami Prezydium)” – argumentował.

Profesor prawa konstytucyjnego Conrado Hübner Mendes z Uniwersytetu w São Paulo (USP) uważa, że ​​częstotliwość spotkań Barroso z przedstawicielami biznesu stanowi „ostrzeżenie” dotyczące możliwości, że ten segment będzie miał większy dostęp do prezydencji STF niż inne.

„To naturalne, że minister przyjmuje wielu polityków, (ale) to, że przyjmuje biznesmenów, jest niepokojące. Przyjmowanie biznesmenów na tak większej liczbie spotkań niż reszta społeczeństwa jest bardzo niepokojące. Ta dysproporcja między spotkaniami z pewnymi grupami społecznymi ze szkodą dla innych jest znakiem ostrzegawczym” – mówi.

Mendes uważa, że ​​należy zachować ostrożność podczas analizowania oficjalnych porządków obrad Barroso, aby zrozumieć konkretny kontekst każdego spotkania. Twierdzi, że konieczne jest rozróżnienie porządków obrad o charakterze instytucjonalnym i proceduralnym. Jednak rozróżnienie to jest niemożliwe, gdy śledzi się zapisy publicznego porządku obrad Barroso. Przewodniczący STF nie podaje szczegółów dotyczących treści wszystkich rozmów w swoim biurze.

Barroso odbył 10 spotkań z 13 prawnikami. Tylko na dwóch z tych spotkań, w których uczestniczyło 3 prawników, ujawniono liczbę omawianych spraw. Pominięcie porządku obrad omawianego na każdym z przesłuchań nie pozwala nam ustalić, czy sędzia i uczestnicy omawiali kwestie instytucjonalne lub jurysdykcyjne. Inni członkowie Sądu, którzy ujawniają swoje codzienne harmonogramy, tacy jak Cristiano Zanin, Cármen Lúcia i Edson Fachin, zazwyczaj zawsze wspominają o porządku obrad lub liczbie spraw omawianych na każdym przesłuchaniu.

„Brak przejrzystości rodzi sceptycyzm i nieufność” – powiedział André Boselli, koordynator programu w organizacji pozarządowej Artigo 19, która działa na rzecz ochrony dostępu do informacji.

„W przypadku braku pewnych informacji nie jest nawet możliwe wyciągnięcie jakichkolwiek stanowczych wniosków, ponieważ nie wiemy dokładnie, co się dzieje” – kontynuował. „Społeczeństwo, nie wiedząc, co się dzieje, nie może sprawować kontroli społecznej nad instytucjami” – dodał.

Przeczytaj pełną notatkę STF

Sprawowanie Prezydium STF dodaje do funkcji jurysdykcyjnych Ministra wykonywanie funkcji administracyjnych i reprezentacyjnych. Biorąc pod uwagę istotność tych funkcji, wykonywanych wyłącznie przez Prezesa Sądu, priorytet nadano przeprowadzaniu rozpraw związanych z projektami opracowanymi przez kierownictwo i instytucjonalną reprezentację Sądu. Z tego powodu liczba rozpraw związanych z konkretnymi postępowaniami prawnymi, w których uczestniczył Minister Luís Roberto Barroso, została znacznie zmniejszona od września 2023 r.

W zarządzaniu STF i CNJ, Prezes Sądu Najwyższego ma możliwość kierowania inicjatywami – w interesie różnych segmentów społecznych – które korzystają z udziału partnerów prywatnych. Stąd naturalne jest, że wzrośnie liczba spotkań z przedstawicielami sektora biznesowego zainteresowanymi współpracą z projektami uruchomionymi przez STF i CNJ.

Przykłady projektów, w których uczestniczył sektor prywatny i które obejmowały organizację przesłuchań z przedstawicielami firm, obejmują: program stypendialny dla czarnoskórych kandydatów na stanowiska sądownicze; opracowanie narzędzia AI do podsumowywania procesów; zaprojektowanie i budowa elektrowni fotowoltaicznej w STF; umowa o współpracy w celu zwalczania przemocy wobec kobiet; umowa o współpracy mająca na celu wprowadzenie młodych osób ze schronisk na rynek pracy; umowa mająca na celu promowanie bezpieczeństwa żywnościowego w systemie więziennictwa; oraz przystąpienie platform cyfrowych do programu STF w celu zwalczania dezinformacji.

Podobnie, potrzeba zrozumienia i myślenia o rozwiązaniach problemów wymiaru sprawiedliwości uzasadnia organizowanie spotkań z przedstawicielami najbardziej spornych sektorów, takich jak sektor publiczny, bankowość, transport lotniczy, budownictwo itp. Mimo to organizowanie przesłuchań z przedstawicielami sektora prywatnego nie przeszkodziło Prezydium STF w odbyciu kilku spotkań z przedstawicielami innych segmentów społecznych, takich jak główne centra związków zawodowych, przedstawiciele ruchu czarnego, przedstawiciele społeczności tubylczych, stowarzyszeń zawodowych i urzędnicy państwowi, oprócz przeprowadzania misji do ziemi tubylczej Apyterewa (z przedstawicielami Prezydium).

W odniesieniu do ludności tubylczej, na kilka dni przed objęciem przewodnictwa w STF, 12 i 13 września 2023 r., minister Luís Roberto Barroso spotkał się na prywatnych przesłuchaniach z przedstawicielami Krajowej Organizacji Ludów Tubylczych (APIB) i kilkudziesięcioma członkami Krajowej Organizacji Kobiet Tubylczych (ANMIGA). W kwietniu 2024 r., po spotkaniu Obserwatorium Środowiskowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele ludów i społeczności tradycyjnych, Sędzia Naczelny odbył duże spotkanie z kilkudziesięcioma przywódcami rdzennych ludów. Minister odwiedził również Altamirę (PA) i Humaitę (AM) w czerwcu, gdzie rozmawiał z sędziami o lokalnych problemach i społecznościach lokalnych, w tym tubylczych.



Source link