Home Świat Kraje dostarczające broń Rosji

Kraje dostarczające broń Rosji

9
0





Irański dron Shahed-136 w locie.

Foto: Getty Images / BBC News Brazylia

Rosja wysyła miliony pocisków rocznie na linię frontu na Ukrainie i nieustannie przeprowadza naloty na cele cywilne – często z amunicją rzekomo dostarczaną przez zagranicznych sojuszników.

Podczas gdy kraje zachodnie próbują ograniczyć zdolność Rosji do produkcji broni poprzez nałożenie sankcji, Chiny, Iran i Korea Północna podobno pomagają w utrzymaniu działania jej machiny wojennej.

Irańskie drony i rakiety



Grafika przedstawiająca rakietę Fath-360 wraz z informacjami na jej temat.

Grafika przedstawiająca rakietę Fath-360 wraz z informacjami na jej temat.

Zdjęcie: BBC News Brazylia

Iran został niedawno oskarżony o osiągnięcie porozumienia z Rosją w sprawie dostawy 200 lub więcej rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Nazywane Fath-360, mają zasięg 120 km i przewożą 150 kg materiałów wybuchowych.

Wywiad amerykański twierdzi, że kilkudziesięciu członków rosyjskiej armii zostało przeszkolonych w Iranie w zakresie zwalniania ich. Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że rakiety mogą zostać wystrzelone w kierunku Ukrainy późną jesienią na półkuli północnej.

Pociski Fath-360 umożliwiłyby Rosji trafianie w cele takie jak ukraińskie miasta i elektrownie znajdujące się blisko jej granic, pozostawiając rakietom większego zasięgu trafianie w cele położone głębiej w kraju.

„Fath-360 dobrze radzi sobie z trafianiem stosunkowo bliskich celów” – wyjaśnia Marina Miron z Wydziału Studiów Wojennych King’s College London University w Wielkiej Brytanii.

„Rosja nie ma własnego podobnego pocisku”.

Według niej Rosja może w zamian zapewnić Iranowi technologię wojskową, w tym ewentualnie technologię nuklearną.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Niemcy nałożyły nowe sankcje na Iran za dostarczanie rakiet Rosji.

Obejmują one ograniczenie lotów Iran Air do Wielkiej Brytanii i Europy, a także zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów Irańczyków, których uważa się za zaangażowanych w porozumienie.

Iran wielokrotnie zaprzeczał dostarczaniu Rosji broni samonaprowadzającej, takiej jak Fath-360.



Grafika ze zdjęciem drona Shahed-136 i informacjami na jego temat.

Grafika ze zdjęciem drona Shahed-136 i informacjami na jego temat.

Zdjęcie: BBC News Brazylia

Rząd Ukrainy i zachodnie agencje wywiadowcze twierdzą również, że Iran dostarcza Rosji drony Shahed-136 od drugiej połowy 2022 roku.

Shahed ma głowicę bojową z przodu, zwaną nosem, i jest zaprojektowana tak, aby unosić się nad celem, dopóki nie otrzyma sygnału do ataku.

Siły rosyjskie często wysyłają ich dziesiątki w „rojach”, aby próbowali pokonać obronę powietrzną Ukrainy. Roje dronów są często wykorzystywane do odwrócenia uwagi, aby zapobiec przechwyceniu przez ukraińską obronę powietrzną rakiet manewrujących i balistycznych, które przenoszą więcej materiałów wybuchowych i powodują większe zniszczenia.

Rząd Iranu twierdzi, że przed wojną dostarczył Rosji „niewielką liczbę” dronów.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska oskarżają jednak Iran o regularne wysyłanie dostaw do Rosji, a blok europejski nałożył sankcje na zaangażowane osoby i firmy.



Drony Shahed są szeroko stosowane do ataków na obszary mieszkalne na Ukrainie

Drony Shahed są szeroko stosowane do ataków na obszary mieszkalne na Ukrainie

Foto: Getty Images / BBC News Brazylia

Pociski i rakiety Korei Północnej



Korea Północna podobno wysłała Rosji miliony pocisków artyleryjskich na wojnę na Ukrainie

Korea Północna podobno wysłała Rosji miliony pocisków artyleryjskich na wojnę na Ukrainie

Foto: Getty Images / BBC News Brazylia

Amerykańska Agencja Wywiadu Obronnego (DIA) podała w raporcie z maja tego roku, że Korea Północna dostarczyła Rosji trzy miliony pocisków artyleryjskich.

Artyleria jest główną bronią używaną przez obie strony na linii frontu na Ukrainie. Uniemożliwia manewrowanie i natarcie wrogiej zbroi i piechoty.

Królewski Instytut Usług Zjednoczonych (Rosja), um zespół doradców z siedzibą w Wielkiej Brytanii twierdzi, że w ostatnich miesiącach siły rosyjskie miały przewagę 5:1 nad ukraińskimi, jeśli chodzi o liczbę pocisków dostępnych do wystrzelenia.

Według Rusiego był to jeden z głównych powodów, dla których Rosja od zimy 2023 roku zajęła duże połacie terytorium we wschodniej Ukrainie.



Grafika przedstawiająca rakiety Hwasong-11 zamontowane na ciężarówce wraz z informacjami na ich temat.

Grafika przedstawiająca rakiety Hwasong-11 zamontowane na ciężarówce wraz z informacjami na ich temat.

Zdjęcie: BBC News Brazylia

W styczniu 2024 r. urzędnicy ukraińskiego wywiadu poinformowali, że znaleźli wrak dwóch typów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu wyprodukowanych przez Koreę Północną, które zostały wystrzelone w Charkowie podczas poważnego nalotu.

Władze ukraińskie twierdzą, że jednym z nich był Hwasong-11, znany również jako KN-23.

Jest to rakieta balistyczna krótkiego zasięgu, o zasięgu od 400 do 690 km, mogąca przenosić głowice bojowe o masie do 500 kg.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) nakłada sankcje na handel z Koreą Północną w związku z rakietami balistycznymi od 2006 r.

Ukraiński wywiad podał, że Korea Północna wysłała Rosji 50 rakiet, a podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w lutym br. USA oskarżyły Rosję o użycie północnokoreańskich rakiet w co najmniej dziewięciu nalotach na Ukrainę. .



Wrak rakiety w Charkowie, która według ukraińskiego wywiadu była północnokoreańskim rakietą Hwasong-11

Wrak rakiety w Charkowie, która według ukraińskiego wywiadu była północnokoreańskim rakietą Hwasong-11

Foto: Getty Images / BBC News Brazylia

DIA twierdzi, że Rosja i Korea Północna rozpoczęły negocjacje w sprawie sprzedaży broni w drugiej połowie 2022 r., a pierwsze rakiety wysłano z Korei Północnej do Rosji w drugiej połowie 2023 r. w celu przetestowania.

Amerykańska agencja twierdzi, że Rosja zaczęła ich ostrzeliwać w styczniu tego roku zza granicy.

„Użycie rakiet Hwasong-11 jest dla Rosji tańsze niż jej własne rakiety krótkiego zasięgu, takie jak Iskander” – zauważa Miron.

„To kalkulacja kosztów”.

„Co więcej, zawieranie umów zbrojeniowych z krajami takimi jak Iran i Korea Północna pokazuje Zachodowi, że Rosja ma sojuszników i nie jest izolowana”.

Pociski balistyczne, takie jak Hwasong-11, są trudne do przechwycenia ze względu na prędkość naddźwiękową, z jaką spadają w stronę celu. Jednak urzędnicy ukraińskiego wywiadu powiedzieli podobno, że wiele rakiet Korei Północnej nie dociera do celów z powodu usterek elektronicznych, które powodują utratę zaprogramowanych trajektorii.

Korea Północna zaprzeczyła wysłaniu broni do Rosji, a Rosja zaprzeczyła otrzymaniu jakiejkolwiek broni.

Według doniesień funkcjonariusze ukraińskiego wywiadu zauważyli w kraju żołnierzy północnokoreańskich obok sił rosyjskich. Ukraińskie gazety podały, że 3 października br. w ataku rakietowym na rosyjską bazę szkoleniową na wschodzie kraju zginęło sześciu północnokoreańskich oficerów, a trzech innych zostało rannych.

Poprzednie zarzuty, jakoby północnokoreańscy żołnierze walczyli na Ukrainie, pojawiły się w 2023 roku. Prezydent Rosji Władimir Putin temu zaprzeczył, nazywając to „kompletną bzdurą”.

Chiny i komponenty podwójnego zastosowania

Przywódcy państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) wspólnie oskarżyli Chiny o bycie „decydującym czynnikiem umożliwiającym” Rosji, zapewniającym „wsparcie na dużą skalę (jej) bazie przemysłowej sektora obronnego”.

Powiedzieli, że Chińczycy dostarczają komponenty „podwójnego zastosowania”, takie jak chipy komputerowe, które mają zastosowania cywilne, ale mogą być również wykorzystywane do produkcji broni.



NATO twierdzi, że Rosja powszechnie wykorzystuje zaawansowane technologicznie chińskie komponenty do produkcji broni

NATO twierdzi, że Rosja powszechnie wykorzystuje zaawansowane technologicznie chińskie komponenty do produkcji broni

Foto: Getty Images / BBC News Brazylia

O Carnegie Endowment for International Peace (CEIP), um zespół doradców Z siedzibą w USA twierdzi, że co miesiąc Chiny wysyłają do Rosji produkty podwójnego zastosowania „wysokiego priorytetu” o wartości 300 milionów dolarów, które można wykorzystać do produkcji broni, takiej jak drony, rakiety i czołgi.

Organizacja twierdzi, że Chiny sprzedają Rosji 70% wszystkich swoich obrabiarek (które można wykorzystać do produkcji nabojów do broni) i 90% swoich dostaw produktów mikroelektronicznych, takich jak chipy i półprzewodniki (które można wykorzystać na przykład do systemów naprowadzania rakiet). .

CEIP stwierdza ponadto, że w 2023 r. Rosja zaimportowała z Chin 89% wszystkich swoich towarów podwójnego zastosowania o wysokim priorytecie. I mówi, że przed wojną większość dostarczały Niemcy i Holandia. Kiedy eksport do Rosji został zablokowany przez sankcje, Chiny wypełniły lukę.

Chiny zaprzeczyły, jakoby pomagały Rosji w budowie broni, twierdząc, że są neutralną stroną wojny na Ukrainie. Kraj oświadczył, że nie dostarczył Rosji śmiercionośnego sprzętu i zachował ostrożność w odniesieniu do sprzedawanych jej komponentów.

Agencja informacyjna Reuters podała, że ​​Rosja uruchomiła w Chinach fabrykę, w której ma produkować nowy typ drona dalekiego zasięgu o nazwie Garpiya-3.

Według Reuters chiński rząd stwierdził, że nie jest świadomy takiego projektu i że prowadzi ścisłą kontrolę eksportu dronów.



Source link