Home Świat Materiał radioaktywny wstrzykiwany jest do rogów nosorożców, aby zapobiec kłusownictwu

Materiał radioaktywny wstrzykiwany jest do rogów nosorożców, aby zapobiec kłusownictwu

10
0


W Republice Południowej Afryki podjęto inicjatywę mającą na celu uniemożliwienie przemytu rogu nosorożca poprzez wstrzykiwanie do niego materiałów radioaktywnych, co miałoby sprawić, że nie będzie się nadawał do spożycia.

28 czerwca
2024
– 05:03

(aktualizacja o 5:39 rano)

W Afryce Południowej inicjatywa podjęta w ubiegły wtorek (25) Radioaktywny materiał w rogach nosorożca, aby ułatwić ich wykrywanie na posterunkach granicznych i zapobiec nielegalnemu polowaniu na zwierzę. Pracami kieruje James Larkin, dyrektor jednostki fizyki promieniowania i zdrowia na Uniwersytecie Witwatersrand.




Zdjęcie: Nicole Wreyford/Unsplash / Canaltech

Większość nosorożców na świecie, zwierzęta zagrożone wyginięciem, znajduje się na terenie kraju, co skutkuje dużą liczbą nielegalnych polowań, zwanych także kłusownictwem. Rogi zwierzęcia zaspokajają głównie tajny popyt w Azji, gdzie tradycyjna medycyna niektórych kultur uważa ten przedmiot za terapeutyczny i/lub afrodyzjak.

W regionie Waterberg znajduje się sierociniec nosorożców o nazwie Limpopo, w północno-zachodniej części Afryki Południowej. To właśnie tam zespoły naukowe wszczepiły chipy radioaktywnyco sprawia, że ​​rogi te są zasadniczo bezużyteczne dla myśliwych, gdyż nie nadają się do spożycia przez ludzi.

Wprowadzanie promieniowania do nosorożców

Na potrzeby zabiegu nosorożce podaje się środki uspokajające i nie odczuwają żadnego bólu. dawka radioaktywna jest niski, więc nie ma wpływu na zdrowie zwierzęcia ani na środowisko. Nawet dzięki wysiłkom ministerstwa środowiska Republiki Południowej Afryki w 2023 r. zabito 499 nosorożców, większość w parkach ekologicznych znajdujących się pod nadzorem rządu, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z 2022 r.

Projekt znajduje się obecnie w fazie testów, podczas których 20 dużym ssakom zostanie poddana radioaktywność rogom. Inicjatywa została nazwana Rhisotope (gra słów pomiędzy „izotopem” a angielskim „nosorożcem”), a głównym celem jest detektory promieniowania z całego świata są w stanie wykryć wszczepione ślady.

Na międzynarodowych przejściach granicznych zazwyczaj instalowane są tego typu detektory w celu zapobiegania terroryzm nuklearny. Oprócz zapobiegania przemytowi prace muszą zapobiegać polowaniom w celu spożycia lub sprzedaży w celu bardziej efektywnej konsumpcji. Wcześniej podejmowano próby golenia rogów lub ich zatruwania, ale w miarę jak odrastały i traciły truciznę, polowano na zwierzęta.

 

Materiał, włożony wiertłem w poroże, powinien wystarczyć na pięć lat i jest tańszy niż golenie poroża co 18 miesięcy, gdy odrośnie. W RPA żyje około 15 000 tych zwierząt, a nielegalny rynek ich rogów jest bardzo poszukiwany — w Wietnamie były kiedyś droższe niż kokaina.

W ramach innych projektów podjęto próbę przeniesienia dużych ssaków do innych części Afryki lub bezpiecznego usunięcia ich rogów. Zamiast uspokajać je w celu usunięcia, kłusownicy często zabijają nosorożce.

Źródło: RyzotopAFP przez CBS

Trendy bez Canaltech:





Source link