Home Świat Najstarszy na świecie komputer mechaniczny działał zgodnie z kalendarzem księżycowym

Najstarszy na świecie komputer mechaniczny działał zgodnie z kalendarzem księżycowym

16
0


Długotrwała zagadka Mechanizmu z Antykithiry została rozwiązana przypadkowo, dzięki połączeniu pracy amatorów i obliczeń astronomicznych.

Jedną z tajemnic otaczających Maszyna z Antykithiry (Lub Antykithiraw języku greckim), uważany za najstarszy komputer na świecie, sprzed ponad 2000 lat, został rozwiązany przez naukowców — i przez amatora, jako sposób na zabicie czasu. Część obliczeń obejmowała nawet techniki analizy czasoprzestrzeni, pokazując złożoność starożytnego urządzenia.



Zdjęcie: Tutaj/CC-BY-SA-4.0 / Canaltech

Antykithira to komputer mechaniczny, co oznacza, że ​​do obliczeń wykorzystuje mechanizmy analogowe, które można znaleźć w Wrak statku na Morzu Egejskim, na wyspie Antykithira, w 1901 roku. Mechanizm pochodzi z II wieku p.n.e., jest wykonany z brązu i ma co najmniej 30 kół zębatych, jest bardzo precyzyjny i skomplikowany.

Odkrywanie Antykithiry

Do czego właściwie służył starożytny kalkulator? Według naukowców miał on przewidywać datę różnych przyszłych wydarzeń, w tym astronomicznych, takich jak zaćmieniaruchy planet i fazy księżyca, a także te bardziej przyziemne, takie jak kalendarz następnych igrzysk olimpijskich (a nie istnienie pęknięć w czasie, jak w Indiana Jones i Relikwia Przeznaczenia). Czego jednak nauka nie wiedziała, to natura kalendarza — czy był słoneczny czy księżycowy?




Odtworzenie wyglądu Mechanizmu z Antykithiry, najbardziej skomplikowanego urządzenia ze starożytności, które przetrwało (Zdjęcie: University College London)

Odtworzenie wyglądu Mechanizmu z Antykithiry, najbardziej skomplikowanego urządzenia ze starożytności, które przetrwało (zdjęcie: University College London)

Zdjęcie: Canaltech

Odpowiedź nadeszła powoli. W 2020 r. analiza zdjęć rentgenowskich wykazała kilka regularnie rozmieszczonych otworów pod okręgiem kalendarzowym urządzenia, które było niekompletne. W związku z tym nie można było wiedzieć, ile otworów znajdowałoby się w całej Antykithirze, ale szacowano, że było ich od 347 do 367, co mogło obejmować zarówno kalendarze księżycowe ile energii słonecznej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow zauważyli wówczas coś interesującego — YouTuber o imieniu Chris Budiselic tworzył amatorską replikę kręgu kalendarzi szukali sposobów na obliczenie, ile jest w nim dziur.

Graham Woan z Wydziału Fizyki i Astronomii uniwersytetu powiedział w oświadczeniu, że zainspirowało go to do zbadania analizy bayesowskiej w celu obliczenia, metody, która radzi sobie z niepewnością i niekompletnymi danymi. Wynik pokazał między 354 a 355 dziurami.

 

Joseph Bailey z tego samego uniwersytetu, ale z Instytutu Badań Grawitacyjnych, wykorzystał metodę statystyczną przeznaczoną do wykrywania i obliczania niepewności w fale grawitacyjnedelikatne elementy czasoprzestrzeni, na które wpływają wielkie wydarzenia, np. zderzenia czarnych dziur.

Wynik pokazał 354 lub 355 otworów w jednym promień średnica okręgu 77,1 mm, z niepewnością ⅓ mm. Obliczenia wykazały również, że każdy otwór różni się od następnego tylko o 0,028 mm, co jest niewiarygodną precyzją w przypadku czegoś tak starego.

Oprócz bardzo precyzyjnych technik pomiarowych, Grecy musieli mieć też pewną rękę, aby wiercić otwory z taką dokładnością, co pokazuje, jak pomysłowi byli ludzie tamtych czasów.

Wyniki badań, które ujawniły, że kalendarz był księżycowy, opublikowano w czasopiśmie naukowym Czasopismo zegarmistrzowskiei są opisywane przez naukowców jako „poetyckie”. Według nich, jest to interesująca symetria, że ​​techniki używane do obliczania elementów wszechświata tam na zewnątrz służą lepszemu zrozumieniu tak starożytnego mechanizmu używanego do monitorowania nieba przez dwa tysiąclecia.

Źródło: Czasopismo zegarmistrzowskie, Uniwersytet w Glasgow

Trendy w Canaltech:



Source link