Home Świat ONZ jest „właściwym miejscem” do dyskusji i decydowania o przyszłości sztucznej inteligencji...

ONZ jest „właściwym miejscem” do dyskusji i decydowania o przyszłości sztucznej inteligencji | Sztuczna inteligencja

21
0


Eksperci organu doradczego ONZ ds. Sztuczna inteligencja (IA) uważamy, że Organizacja Narodów Zjednoczonych jest „właściwym miejscem” do omawiania i podejmowania decyzji w sprawie przyszłości tej technologii, będąc „jedyną organizacją” mającą doświadczenie w zajmowaniu się kwestiami globalnego zarządzania.

Liczba odprawa W rozmowie z prasą w Genewie Carme Artigas, współprzewodnicząca Rady Doradczej Wysokiego Szczebla ONZ ds. Sztucznej Inteligencji, broniła zdolności Organizacji Narodów Zjednoczonych do odgrywania „głównej roli” w tej kwestii, aby zapewnić efektywność w alokacji zasobów, ale także „po raz pierwszy odbyło się spotkanie sektora prywatnego, akademickiego, badawczego i rządowego wokół tak złożonego tematu”, jakim jest sztuczna inteligencja.

„Temat AI jest bardzo złożony, jest horyzontalny, dotyczy wszystkich sektorów. Większość narzędzi ma podwójne zastosowanie. Istnieje wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem, ale także prawami człowieka. I dlatego uważamy, że istnieje znaczący globalny deficyt, który nie został rozwiązany i nie jest rozwiązywany przez istniejące inicjatywy międzynarodowe” — zauważył Artigas, były sekretarz stanu ds. cyfryzacji i sztucznej inteligencji Hiszpanii.

„Myślę, że nie jeden kraj, nie jedna firma, nie jedna organizacja może zrobić wszystko. Dlatego proponujemy bardziej holistyczne i oparte na współpracy podejście” – powiedział, broniąc ONZ jako „właściwego miejsca” do organizacji tematu, ponieważ to, co jest robione z AI „musi być zgodne z prawem międzynarodowym, Kartą Narodów Zjednoczonych i deklaracją praw człowieka”.

Według Carme Artigas wizja ta znajdzie odzwierciedlenie w raporcie Doradczego Organu Wysokiego Szczebla ONZ ds. Sztucznej Inteligencji, który ma zostać opublikowany 19 września.

W październiku ubiegłego roku Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powołał do życia wielostronny organ doradczy wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji. W jego skład weszli przedstawiciele globalnej Północy i Południa, środowiska akademickiego, sektora prywatnego oraz decydenci, którzy mieli mu pomóc w poruszaniu się w temacie sztucznej inteligencji i przyszłości globalnego zarządzania nią.

Biorąc pod uwagę obecny deficyt globalnego zarządzania, eksperci widzą trzy obszary wymagające poprawy: równość, skuteczność i efektywność.

Zapytany o obawy, jakie wpływ i rozwój sztucznej inteligencji wzbudziły wśród twórców i pracowników, Seydina Moussa Ndiaye, profesor na Uniwersytecie Cyfrowym Cheikh Hamidou Kane w Senegalu, przyznał, że sztuczna inteligencja doprowadzi do zaniku niektórych miejsc pracy, co uważa za „normalne”, ale podkreślił, że „powstanie wiele miejsc pracy”.

„Myślę, że to kwestia przyjęcia technologii, abyśmy mogli ulepszyć sposób, w jaki pracujemy. Wierzę, że to bardziej szansa niż obciążenie dla pracowników” – powiedziała Seydina Moussa Ndiaye.

Sprawozdanie końcowe, które będzie zawierać listę zaleceń dla państw członkowskich „opartych na dowodach naukowych”, będzie zawierać analizę „zagrożeń, ale także szans, ponieważ ostatnio dyskusja dotyczyła wyłącznie zagrożeń i myślę, że nie możemy zapominać o wielkich szansach” związanych ze sztuczną inteligencją, argumentował Carme Artigas.



Source link