Home Świat Pandemia uniemożliwiła zaszczepienie 21 milionów dzieci, ostrzegają WHO i UNICEF | Zdrowie

Pandemia uniemożliwiła zaszczepienie 21 milionów dzieci, ostrzegają WHO i UNICEF | Zdrowie

43
0


Około 21 milionów dzieci nie otrzymało szczepionki spodziewane w 2023 r. To o 2,7 mln więcej niż przed rokiem covid-19 pandemianiepowodzenie w realizacji globalnych celów dotyczących szczepień, które znacznie odbiegają od celów na rok 2030.

Ostrzeżenie zawarto w raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) opublikował w poniedziałek dane dotyczące globalnego zasięgu szczepień, z których wynika, że ​​globalny poziom z 2019 r., czyli roku poprzedzającego wybuch pandemii COVID-19, nie został jeszcze osiągnięty.

„Z danych z 2023 r. przesłanych przez kraje i regiony wiemy, że zasięg szczepień „Globalna populacja nie otrząsnęła się jeszcze w pełni po historycznym spadku, jaki zaobserwowaliśmy podczas pandemii. Co więcej, w 2023 r. wzrost wskaźnika szczepień uległ stagnacji w porównaniu z rokiem 2022” – podkreśliła Katherine O’Brien, dyrektor departamentu szczepień WHO, na konferencji prasowej.

Według danych obu agencji liczba „zerowych dawek” — dzieci, które nie otrzymały ani jednej dawki szczepionki w ramach rutynowego programu szczepień — wzrosła z 13,9 miliona w 2022 r. do 14,5 miliona w 2023 r., znacznie przekraczając 12,8 miliona w 2019 r. Oprócz tego kolejne 6,5 miliona dzieci nie otrzymało drugiej i trzeciej dawki szczepionki. szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP).

W sumie, z powodu „zerowej dawki” i niedostatecznego zaszczepienia, w 2023 r. w takiej sytuacji znajdzie się 21 milionów dzieci, czyli o 2,7 miliona więcej niż przed pandemią, kiedy było ich 18,3 miliona – ostrzegają WHO i UNICEF.

Ponad połowa tych dzieci (55%) mieszka w krajach, w których warunki wrażliwe lub w konflikcie, mimo że odpowiadają za zaledwie 28% urodzeń na świecie, jak np. w Nigerii, Etiopii, Pakistanie, Jemenie i Afganistanie, podkreślił Ephrem Lemango, szef działu szczepień w UNICEF.

Katherine O’Brien podkreśliła, że ​​dzieci żyjące w takich środowiskach zmagają się również z brak bezpieczeństwa, odpowiedniego odżywiania i opieki zdrowotnejzwiększając prawdopodobieństwo śmierci z powodu choroby, której można zapobiec dzięki szczepieniom, jeśli zostaną zarażone. Ekspert WHO ostrzegł również, że dzieci, które są niedostatecznie zaszczepione, w praktyce nie otrzymują szczepionek przeciwko kilku chorobom, takim jak odraA zapalenie opon mózgowych i żółtej febry.

Raport wskazuje również, że w 2023 r. 84% dzieci na świecie (180 milionów) otrzymało trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DFT), co jest uważane za wskaźnik programu szczepień. Odsetek ten nie poprawił się w porównaniu z 2022 r. i nadal jest niższy od celu 90% określonego w Agendzie szczepień na rok 2030.

Na konferencji prasowej Katherine O’Brien podkreśliła, że ​​znane obecnie dane przedstawiają również pozytywne aspekty, takie jak redukcja „zerowej dawki” w Afryce.

Ponadto w obu Amerykach i Afryce oraz w krajach o niskich dochodach zwiększyło się podawanie trzeciej dawki szczepionki DTP, systemy opieki zdrowotnej ucierpiało bardziej z powodu pandemii, odnotowano niewielki wzrost poziomu szczepień.

Ekspert podkreślił również wzrost zasięgu globalnego w 2023 r. Szczepionka przeciwko HPVprzeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, w którym 27% dziewcząt otrzymało pierwszą dawkę, o 7% więcej niż w 2022 r., poprzez jego wprowadzenie w krajach o dużej liczbie ludności, takich jak Bangladesz, Indonezja i Nigeria, przy wsparciu sojuszu GAVI.



Source link