Home Świat Podwójna bramka Demirala pomaga Turcji pokonać Austrię w 1/8 finału Euro

Podwójna bramka Demirala pomaga Turcji pokonać Austrię w 1/8 finału Euro

22
0

Treść artykułu

LIPSK, Niemcy — Bramka w pierwszej minucie i znakomita obrona w ostatnich sekundach pomogły Turcji awansować do ćwierćfinału Euro 2024.

Merih Demiral zdobył dwa gole, w tym pierwszego gola już po 57 sekundach, a bramkarz Mert Gunok obronił jedną z najlepszych interwencji turnieju jeszcze w doliczonym czasie gry, dzięki czemu Turcja pokonała Austrię 2-1 w 1/8 finału we wtorek.

„Nasz duch zespołowy był widoczny aż do ostatniej minuty” – powiedział trener Turcji Vincenzo Montella.

Gunok wykazał się świetnym refleksem i zwinnością, rzucając się w prawo i odbijając piłkę po strzale głową Christopha Baumgartnera z bliskiej odległości już w czwartej minucie doliczonego czasu gry.

Ta obrona umożliwiła im sobotni ćwierćfinał przeciwko Holandii, drużynie, która według Montelli walczy „jak lwy”.

„Zbierzemy całą naszą siłę psychiczną i fizyczną i będziemy podążać dalej swoją drogą” – powiedział.

Austria miała 21 prób, podczas gdy Turcja miała sześć, regularnie wystawiając Gunoka na próbę.

Polecane przez Editorial

„Jestem pewien, że gdyby Baumi strzelił gola, który doprowadziłby do dogrywki, wygralibyśmy mecz” – powiedział trener Austrii Ralf Rangnick. „Jedyne, o co można nas oskarżyć, to to, że nie strzeliliśmy wystarczająco dużo goli z okazji, które mieliśmy, i że dwa razy nie pracowaliśmy dobrze przy stałych fragmentach gry”.

Mecz rozpoczął się zaciekle. Obie drużyny miały szanse w ciągu pierwszych 30 sekund, zanim Demiral strzelił gola, gdy austriacka obrona nie poradziła sobie z rzutem rożnym.

Próba wybicia piłki przez Baumgartnera odbiła się od jego kolegi z drużyny Stefana Poscha i wróciła do bramkarza Patricka Pentza. Ten z kolei przechwycił ją z linii bramkowej, jednak Demiral dopadł do dobitki i strzelił gola.

Był to drugi najszybszy gol na Euro — Albania zdobyła bramkę już po 23 sekundach od zdobycia gola w meczu z Włochami w fazie grupowej.

Bramka Demirala wywołała szalone świętowanie wśród większości kibiców na stadionie — i wielu poza nim. W Niemczech mieszka około trzech milionów Turków lub osób o tureckich korzeniach, co czyni ich największą mniejszością etniczną w kraju, a drużyna cieszy się gorącym wsparciem na Euro 2024.

Austria prawie odpowiedziała, ale Demiralowi jakoś udało się powstrzymać Baumgartnera przed zdobyciem gola na linii.

POLECANY FILM

Ładowanie...

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

Austriacy wrócili z nową energią po przerwie, ale rzut rożny dał Turcji wytchnienie. Deszcz kufli piwa nie zniechęcił Ardy Gulera, który wykonał idealne dośrodkowanie do Demirala, który strzelił głową drugiego gola w 59. minucie.

Austriacki zawodnik wykonujący rzut rożny, Marcel Sabitzer, został również obrzucony kubkami z piwem na drugim końcu boiska i w pewnym momencie upadł na ziemię, trzymając się za głowę, aby pokazać, że został trafiony. Jednak szybko wrócił na nogi.

Stefan Posch skierował piłkę głową do niepilnowanego Gregoritscha, który wolejem uderzył w dalszy słupek.

Żadna z drużyn nie zdołała zdobyć więcej goli, mimo że w deszczu było mnóstwo okazji, a Gunok w ostatnich sekundach popisał się najlepszą interwencją.

Obie drużyny nie miały stałych kapitanów. Hakan Calhanoglu z Turcji został zawieszony, a David Alaba z Austrii, prawdopodobnie najlepszy zawodnik w kraju, wciąż dochodzi do siebie po kontuzji kolana, która uniemożliwiła mu grę w turnieju.,

Alaba był tam, aby wesprzeć drużynę, która niespodziewanie wygrała grupę z Francją i Holandią, a przed rozpoczęciem meczu serdecznie uściskał Gulera, swojego kolegę z Realu Madryt.

Holandia wcześniej pokonała Rumunię 3:0 i awansowała.