Home Świat Protokół z posiedzenia EBC pokazuje obawy o zatrzymanie dezinflacji

Protokół z posiedzenia EBC pokazuje obawy o zatrzymanie dezinflacji

14
0


Jak wynika z protokołu z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, które odbyło się w dniach 5-6 czerwca, opublikowanego w czwartek, niektórzy urzędnicy nie byli zadowoleni z ostatnich trendów inflacyjnych, gdy w ubiegłym miesiącu obniżyli stopy procentowe, i obawiali się, że jakiekolwiek dalsze opóźnienie w osiągnięciu celu będzie kosztowne.

Na tym posiedzeniu EBC obniżył stopy procentowe i zasygnalizował prawdopodobieństwo dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, jednak nie ustalił jeszcze terminu kolejnych ruchów, pozostawiając inwestorów w niepewności co do tego, czy w tym roku zasadne będzie przeprowadzenie jednej lub dwóch kolejnych obniżek.

W ostatnich tygodniach urzędnicy jasno dali do zrozumienia, że ​​nie będzie żadnych zmian w posiedzeniu EBC zaplanowanym na 18 lipca ze względu na wysokie koszty użytkowania, ale istnieje możliwość, że odbędzie się ono we wrześniu.

„Niektórzy członkowie uznali, że dane dostępne od ostatniego spotkania nie zwiększyły ich pewności, że inflacja do 2025 r. zbliży się do celu wynoszącego 2 procent” – wynika z protokołu.

„Dlatego jakiekolwiek dalsze opóźnienie w sprowadzeniu inflacji z powrotem do celu może utrudnić dalsze zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych w przyszłości” – zgodzili się niektórzy członkowie. „Wszystko to sugeruje, że ostatnia mila, jako końcowa faza dezinflacji, jest najtrudniejsza”.

Inwestorzy spodziewają się obecnie obniżek stóp procentowych o około 43 punkty bazowe do końca roku oraz ruchów o około 110 punktów bazowych – czyli od czterech do pięciu obniżek – do końca 2025 r. To umieściłoby stopę depozytową na poziomie 3,75% blisko przedziału 2,0% do 2,5%, który wielu uważa za postawę „neutralną”.

Głównym zmartwieniem jest to, że inflacja pozostaje zbyt zmienna, aby EBC mógł być pewien, że spadnie do 2% do końca 2025 r., jak obecnie prognozuje się. Wzrost płac jest nadal wysoki, a niedobory na rynku pracy pogłębiają obawy o utrzymującą się presję dochodową.

To z kolei może utrwalić krajową inflację i sprawić, że ogólny wzrost cen przekroczy założony przez EBC cel wynoszący 2%.

Jednak wieloletnie porozumienia płacowe zawarte już przez związki zawodowe wzmacniają oczekiwania, że ​​wzrosty płac spowolnią, przesuwając się z przedziału 5–6% do poziomu zbliżonego do 3%, który EBC uznaje za zgodny z celem inflacyjnym.



Source link