Home Świat Rosja grozi Portugalii i UE odwetem za wysłanie Kamowa do Kijowa |...

Rosja grozi Portugalii i UE odwetem za wysłanie Kamowa do Kijowa | Wojna na Ukrainie

20
0


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowało w piątek, że zostaną podjęte „działania odwetowe” przeciwko Portugalii i innym krajom Unii Europejskiej za wysłanie na Ukrainę sprzętu wojskowego, takiego jak śmigłowce Kamow.

„Już ogłosiliśmy, że stoimy w obliczu dostawa Kamowa (śmigłowców) na Ukrainę jako wrogi środek wobec naszego kraju, środek, który wpisuje się w potulną i nieświadomą drogę Portugalii i innych krajów Unii Europejskiej obraną przez Waszyngton”, oświadczyła oficjalna przedstawicielka dyplomacji rosyjskiej, Maria Zacharowa.

Podczas wideokonferencji na marginesie IV Euroazjatyckiego Forum Kobiet, które zakończyło się w ten piątek w Petersburgu, rzecznik wskazał, że „środki odwetowe będą badane w tajemnicy” i że „wszyscy” dowiedzą się, kiedy Rosja zacznie je stosować.

„Pamiętaliśmy o tych działaniach, definiując stosunki dwustronne. Jak wszyscy wiedzą, mamy dobrą pamięć, choć nie jesteśmy mściwi” – ​​powiedziała Zacharowa, zapytana przez agencję prasową Lusa o wysłanie na Ukrainę sześciu portugalskich średnich śmigłowców Kamow Ka-32A11B, które miały wesprzeć Kijów w walce z Inwazja rosyjskarozpoczęto w lutym 2022 r.

Maria Zacharowa potępiła także „reżim kijowski i jego zachodnich mentorów”, którzy „nadal omawiają możliwość użycia rakiet dalekiego zasięgu, zdolnych dosięgnąć głęboko” Rosji.

Oskarżył także armię ukraińską o popełnienie „potwornych zbrodni przeciwko pokojowej ludności” terytorium Federacji Rosyjskiej, które zajęła, w obwodzie kurskim, porównując ją „do faszystów z II wojny światowej” i ich metod.

„Reżim w Kijowie od dawna zakład na terroryzm jako środka działania, który stanowi zagrożenie dla świata” – powiedział, wskazując na przykład naciski, jakie siły ukraińskie wywierają na elektrownię jądrową w Kursku.

Maria Zacharowa zwróciła się również przeciwko Stanom Zjednoczonym za „systematyczne destabilizowanie różnych części świata”, co dotknęło również takie kraje, jak Chiny.

Waszyngton i ich zwolennicy, próbując zachować domenę, która ich zdaniem wymyka się im z rąk, zamiast zaakceptować uczciwą konkurencję i konstruktywną współpracę opartą na równych prawach, uciekają się do nielegalnych metod powstrzymywania finansowego, ekonomicznego i technologicznego” – oskarżyła dyplomatka. „Nie są zainteresowani tym, aby populacja, w tym Stany Zjednoczone, cierpiała z powodu tych ograniczeń” – powiedziała.

Rosja dokonała inwazji na Ukrainę pod pretekstem ochrony prorosyjskich mniejszości separatystycznych na wschodzie i „denazyfikacji” sąsiedniego kraju, który cieszy się niepodległością od 1991 r. – po rozpadzie byłego Związku Radzieckiego – i który odsuwa się od strefy wpływów Moskwy, zbliżając się do Europy i Zachodu.

Wojna na Ukrainie pochłonęła już dziesiątki tysięcy istnień ludzkich po obu stronach, a w ostatnich miesiącach Rosjanie przeprowadzili szeroko zakrojone ataki powietrzne na ukraińskie miasta i infrastrukturę. Jednocześnie siły Kijowa zaatakowały cele na terytorium Rosji w pobliżu granicy oraz na Półwyspie Krymskim, nielegalnie zaanektowanym w 2014 roku.

Już w trzecim roku wojny Siły Zbrojne Ukrainy stanęły w obliczu brak żołnierzy oraz broni i amunicji, pomimo wielokrotnych obietnic pomocy ze strony zachodnich sojuszników, które od tego czasu zaczęły się spełniać.

W ostatnich tygodniach wojska rosyjskie, liczniejsze i lepiej wyposażone, kontynuowały swoje postępy na froncie wschodnim, pomimo ofensywy ukraińskiej w Rosji, Obwód kurski.

Negocjacje między obiema stronami zostały całkowicie zablokowane od wiosny 2022 r., a Moskwa nadal żąda, aby Ukraina zaakceptowała aneksję części swojego terytorium.

Kijów nie lekceważy zagrożeń i dziękuje Portugalii

Rząd Ukrainy oświadczył, że nie lekceważy gróźb Rosji wobec Portugalii i innych państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) w związku z wysłaniem na Ukrainę sprzętu wojskowego, takiego jak śmigłowce Kamow, i podziękował Portugalii za takie wsparcie.

„Nie chcę przeceniać, ale też nie mogę w żaden sposób niedoceniać gróźb Rosji. Są zawsze poważne i jeśli grożą, to coś robią” – powiedział ukraiński informator, gdy Lusa pytał go w Kijowie o oświadczenia rosyjskiej dyplomacji.

„Co mogą zrobić przeciwko Portugalczykom? Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale może w kategoriach ekonomicznych, nie wiem” – dodało to samo ukraińskie źródło do Lusy.

Mimo to członkowie ukraińskiego rządu, z którymi rozmawiał Lusa w stolicy Ukrainy, stwierdzili, że „bardzo cenią” stosunki między Kijów i Lizbonamówiąc o „owocnej komunikacji” między obydwoma krajami od początku wojny spowodowanej rosyjską inwazją w lutym 2024 r.



Source link