Home Świat Rząd Osun wyjaśnia mianowanie konsultanta ds. zmian klimatycznych

Rząd Osun wyjaśnia mianowanie konsultanta ds. zmian klimatycznych

8
0


Naszą uwagę przykuła pełna bigoterii wiadomość, w której oskarżano gubernatora stanu Osun o angażowanie nierdzennych mieszkańców na kluczowe stanowiska w stanie ze względu na jego matczyne powiązania z igbo.

Chcielibyśmy wyjaśnić, że profesor Chinwe Obuaku, konsultant rządu stanowego ds. zmian klimatycznych i energii odnawialnej, był częścią sześcioosobowej delegacji stanu Osun, pod przewodnictwem komisarza ds. energii, Hon. Festus Adeyemo na Forum Biznesu Niemiecko-Nigeria.

Na Forum w skład zespołu Osun weszli najwyżsi urzędnicy z gospodarki cyfrowej, energetyki, zmian klimatycznych i krytycznych sektorów gospodarki państwa.

Potwierdzamy, że zaangażowanie profesora Chinwe, certyfikowanego eksperta ONZ ds. zmian klimatycznych, przez rząd stanowy odbyło się zgodnie z należytymi procedurami i stanowi wyraz wysiłków Pana Gubernatora, aby przedłożyć zasługi i nacjonalizm ponad wszelkie względy oraz wesprzeć proces w sektorze klimatycznym w stanie Osun .

W przeszłości stan Osun zatrudniał setki konsultantów, a obecnie nawet wielu z nich w różnych sektorach, z których część to tubylcy, a część nie-rdzenni mieszkańcy. Naszym głównym priorytetem jako rządu jest zadbanie o to, aby posiadali oni kwalifikacje zawodowe i akademickie oraz zdolność do wykonywania powierzonych im zadań.

Senator Ademola Adeleke jest gubernatorem stanu Osun i obowiązuje wszystkich mieszkańców stanu Osun, zarówno rdzennych, jak i nierdzennych mieszkańców, i nie będzie dyskryminował żadnego plemienia. W Osun liczba wyborców niebędących rdzennymi mieszkańcami (Hausa, Igbo i wielu innych) sięga kilku tysięcy.

Chcielibyśmy również wyjaśnić, że w stanie Osun nie ma komisarza Igbo, jak twierdziły fałszywe wiadomości. Praktyka obowiązująca od stanu Lagos do stanu Kano polega na mianowaniu na urzędy osób niebędących rdzennymi mieszkańcami, aby dać im poczucie przynależności do państwa.

Osun reprezentuje model najlepszych praktyk, w którym inkluzywność i dobre zarządzanie mają pierwszeństwo przed pierwotnym myśleniem i twierdzeniami.



Source link