Treść artykułu
MELBOURNE, Australia – Samozwańczy nazista stał się pierwszą osobą w Australii skazaną na karę więzienia za wykonanie nielegalnego salutowania, kiedy w piątek sędzia nakazał mu spędzić miesiąc za kratkami.
Reklama 2
Treść artykułu
Jacob Hersant, lat 25, jest także pierwszą osobą w stanie Wiktoria skazaną za wykonanie nazistowskiego pozdrowienia. Od czasu popełnienia przestępstwa ten gest został zakazany w całym kraju.
W zeszłym miesiącu został skazany przez sąd pokoju w Melbourne za wykonanie salutowania przed kamerami informacyjnymi przed sądem hrabstwa Victoria w dniu 27 października 2023 r. Hersant właśnie uniknął kary więzienia dzięki wyrokowi skazującemu za powodowanie brutalnych zamieszek. Kilka dni wcześniej parlament stanowy zakazał wykonywania nazistowskiego salutowania.
Sędzia Brett Sonnet pozwolił Hersantowi pozostać na wolności za kaucją po uznaniu go za winnego do piątku, kiedy to skazano go na miesiąc więzienia.
Grozi mu potencjalna maksymalna kara 12 miesięcy więzienia oraz grzywna w wysokości 24 000 dolarów australijskich (16 025 dolarów).
Treść artykułu
Reklama 3
Treść artykułu
Prawnik Hersanta, Tim Smartt, powiedział, że od wyroku przysługuje apelacja, a on złoży wniosek o zwolnienie za kaucją w sądzie wyższej instancji do czasu rozprawy apelacyjnej.
Smartt powiedział, że Hersant nie powinien być więziony za czyn bez użycia przemocy.
„Wysyłanie 25-latka do więzienia jest nieuzasadnione. To niewłaściwe” – powiedział Smartt sędziemu.
Sonnet stwierdził, że kara więzienia jest odpowiednia.
„Gdyby doszło do przemocy fizycznej, wymierzyłbym karę zbliżoną do maksymalnej” – stwierdził Sonnet. „Oskarżony starał się promować ideologię nazistowską na arenie publicznej, a sąd jest usatysfakcjonowany, że wykorzystał media do szerzenia skrajnych poglądów politycznych”.
Hersant był członkiem National Socialist Network, organizacji promującej białą supremację, deportację imigrantów i działaczy skrajnie prawicowych, powiedział Sonnet.
Reklama 4
Treść artykułu
Oddając salut w zeszłym roku, pochwalił nazistowskiego przywódcę Adolfa Hitlera i powiedział: „Australia dla białego człowieka”.
Sonnet stwierdził, że jego słowa są „wyraźnie rasistowskie i mają na celu promowanie białej supremacji w Australii”.
„Mówiąc wprost, biały człowiek nie przewyższa żadnej innej rasy ludzkiej” – stwierdził Sonnet.
Prawnicy Hersanta argumentowali, że jego komentarze i pozdrowienia są chronione dorozumianą konstytucyjną wolnością komunikowania politycznego.
W piątek Hersant w drodze do sądu utrzymywał, że ma prawo do wyrażania swoich poglądów politycznych.
„Będziemy argumentować, że to prawo jest nieważne z konstytucji, budzi emocje i jest antybiałe” – powiedział dziennikarzom Hersant. „To mój pogląd polityczny i myślę, że to dla nas dobra walka, abyśmy mogli argumentować w sądzie, że te przepisy są nieważne”.
Treść artykułu