Home Świat Seul, Waszyngton rozpoczynają ćwiczenia wojskowe | Azja

Seul, Waszyngton rozpoczynają ćwiczenia wojskowe | Azja

23
0


Armie Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych rozpoczęły letnie manewry wojskowe w okresie naznaczonym złymi stosunkami z reżimem Korei Północnej, który nawiązał kontakt z Rosją militarnie.

Ćwiczenia te, zwane Tarcza wolności Ulchi (Tarcza Wolności Ulchi), które potrwają do 29 sierpnia i obejmują ćwiczenia dowódczo-sztabowe, oparte na symulacjach komputerowych, a także manewry artyleryjskie na ziemi i ćwiczenia obrony cywilnej – poinformowało południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Manewry mają podobną skalę do ćwiczeń z ubiegłego roku i bierze w nich udział około 19 000 żołnierzy południowokoreańskich, choć obejmują łącznie 48 ćwiczeń terenowych, podczas gdy w 2023 r. zaplanowano ich 38.

Jak podało źródło wojskowe w agencji Yonhap, w tym roku po raz pierwszy ćwiczenia obrony cywilnej będą symulować atak nuklearny Korei Północnej.

Manewry te mają miejsce w okresie trudnych stosunków transgranicznych, zwłaszcza odkąd przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na początku tego roku ogłosił Południe „największym wrogiem narodowym”.

Pjongjang, który w ciągu ostatniego roku zintensyfikował współpracę wojskową z Moskwą, wysłał tysiące balonów ze śmieciami na Południe, w odpowiedzi na balony wystrzelone na północ przez aktywistów niosących antyreżimową propagandę.

Jak co roku, Pjongjang stanowczo potępił ćwiczenia, uznając je za próbę inwazji na terytorium Korei Północnej.

Instytut Studiów Amerykańskich Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Północnej nazwał ćwiczenia „najbardziej ofensywnymi i prowokacyjnymi grami wojennymi” w artykule opublikowanym w niedzielę przez państwową agencję prasową KCNA.

Tymczasem prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeok podczas posiedzenia Rady Ministrów, które odbyło się w poniedziałek w Seulu z okazji rozpoczęcia ćwiczeń, zaapelował o lepsze przygotowanie do radzenia sobie z różnymi zagrożeniami ze strony Korei Północnej.

„Musimy zwiększyć naszą gotowość do reagowania na ataki Korei Północnej w szarej strefie, takie jak rozpowszechnianie fałszywych informacji, fake newsów lub cyberataki” – powiedział Yoon.

W zeszłym tygodniu Yoon ponownie zaproponował dialog z Pjongjangiem, ale podkreślił potrzebę poprawy sytuacji praw człowieka w sąsiednim kraju. Stanowi to zmianę stanowiska zajmowanego przez Seul przez 30 lat, które stawiało na pierwszym miejscu pojednanie przy jednoczesnym poszanowaniu północnokoreańskiego systemu politycznego.

Eksperci uważają, że takie podejście nie tylko wywoła odrzucenie reżimu Kim Dzong Una, ale może również nasilić wrogie działania przeciwko Południu.



Source link