Home Świat Sieć Dziennikarzy Praw Człowieka organizuje warsztaty na temat bezpieczeństwa cyfrowego

Sieć Dziennikarzy Praw Człowieka organizuje warsztaty na temat bezpieczeństwa cyfrowego

15
0


Dziennikarze, aktywiści i organizacje społeczeństwa obywatelskiego z krajów afrykańskich niedawno zebrali się na dwudniowych warsztatach hybrydowych organizowanych przez Sieć Dziennikarzy Praw Człowieka Nigeria, HRJNw Lagos, Nigeria.

Ich misją było zwiększenie świadomości na temat praw cyfrowych i praktyk cyberbezpieczeństwa w przestrzeni cyfrowej.

Na koniec 70 uczestników zgodziło się, że w wyniku realizacji projektu ich oczekiwania zostały spełnione. HRJN.

Wydarzenie zatytułowane „Digital Security And Resilience Workshop” odbyło się w czwartek 18 lipca i piątek 19 lipca 2024 r. Wydarzenie było wypełnione prezentacjami i wymianą pomysłów pomiędzy trenerami i uczestnikami z różnych krajów.

Warsztaty zorganizował zespół pod przewodnictwem pana Kehinde Adegboyega z HRJN i była wynikiem współpracy z West African Civil Society Institute, WACSI, Citizens Gavel, Digitup TECH, ChatVE, BONews i Fundacją Charlesa Stewarta Motta.

Jednym z prelegentów wydarzenia był Israel Olatunji Tunji, naukowiec zajmujący się danymi i założyciel ChatVE, który wygłosił wykład na temat prywatności i zasad bezpieczeństwa w przestrzeni cyfrowej, a także omówił aplikacje premium i inne kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.

Poradził dziennikarzom, aby zapoznali się z zestawem zasad opracowanych przez ekspertów, które mają na celu zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa w przestrzeni cyfrowej, takich jak poufność, integralność i dostępność, aby chronić się przed zagrożeniami.

Według niego „pojawiają się nowe zagrożenia, które niektórzy mogą nazwać luką w zabezpieczeniach zero-game. Mówią, że właściciel urządzenia lub platformy nawet nie wie, że takie zagrożenie lub luka istnieje, a ludzie już je wykorzystują”.

W wywiadzie dla Akta sprawyDyrektor wykonawczy HRJN Kehinde Adegboyega wyjaśnił, że celem warsztatów było uświadomienie dziennikarzom, jak mogą chronić siebie podczas wykonywania swojej pracy, w szczególności w kontekście pociągania rządu do odpowiedzialności.

Podczas warsztatów poruszono takie tematy, jak zrozumienie zagadnień związanych z nadzorem, bezpłatne wsparcie oraz kwestie związane z procesami sądowymi dziennikarzy.

„Jesteśmy pierwszą władzą w królestwie. Widzieliśmy, jak dziennikarze byli atakowani i nękani z powodu tego, co napisali. Warsztaty skupiają się na cyfrowym bezpieczeństwie i odporności dziennikarzy. Rozmawialiśmy o problemach związanych z nadzorem państwowym i o tym, jak dziennikarze mogą się chronić. Mamy nawet partnerstwo z organizacją pozarządową, która zapewnia dziennikarzom bezpłatne wsparcie w kwestiach związanych z procesami sądowymi”.

Podczas wydarzenia, Godstime Agho, Web and Program Digital Manager w HRJN podkreślił znaczenie używania silnych haseł do ochrony urządzeń, aplikacji, kont w mediach społecznościowych i zasobów fizycznych. Podkreślił również wykorzystanie narzędzi Open-Source Intelligence Tools, OSINT, i zachęcił organizacje do opracowania planu bezpieczeństwa.

Blessing Oladunjoye, zastępca dyrektora wykonawczego HRJN, doradziła dziennikarzom, aby byli ostrożni podczas działania online lub cyfrowo. Pokazał, jak podatni mogą być użytkownicy mediów, publikując nieostrożnie. Wydarzenie moderowała Shakirudeen Bankole, lider ds. komunikacji HRJN.





Source link