Home Świat Straty branży kryptograficznej spowodowane hakerami zmniejszyły się w czerwcu o 54,2%, a...

Straty branży kryptograficznej spowodowane hakerami zmniejszyły się w czerwcu o 54,2%, a straty wyniosły jedynie 176 milionów dolarów

17
0


W czerwcu odnotowano 54,2% spadek strat netto wynikających z hacków i exploitów kryptograficznych.

W czerwcu branża odnotowała stratę netto w wysokości 176 milionów dolarów, co oznacza znaczny spadek w porównaniu z majowym przypadkiem, kiedy hakerzy ukradli aż 385 milionów dolarów.

Firma Crypto Analytics Peckshield zgłosiła około 20 incydentów hakerskich w czerwcu, co łącznie dało stratę netto w wysokości 176 milionów dolarów. Raport rozbił różne giełdy kryptowalut, które poniosły straty, wraz z odpowiednimi kwotami strat.

Na czele jest giełda kryptowalut BtcTurk, której wyczyn był największym atakiem hakerskim w czerwcu. Hakerzy uciekli z ponad 100 milionami dolarów w aktywach kryptowalutowych, według danych Peckshield.

Wczesne szacunki obserwatora na łańcuchu ZachXBT wskazują, że straty wyniosły około 55 milionów dolarów.

Drugim co do wielkości atakiem w czerwcu była atak na scentralizowaną giełdę Lykke, która przyniosła straty w wysokości 22 milionów dolarów.

Trzeci co do wielkości atak dotyczył protokołu pożyczkowego DeFi (decentralised finance) UwU Lend, który poniósł stratę w wysokości 19,4 mln dolarów.

Czwarty i piąty największy exploit w czerwcu miał miejsce w obu zdecentralizowanych giełdach Holograph i Velocore. Holograph poniósł stratę w wysokości 14,4 mln USD z powodu exploitów, podczas gdy Velocore poniósł stratę w wysokości 6,8 mln USD.

W tym kwartale najbardziej ucierpiały scentralizowane giełdy

Centralne giełdy były ofiarami dwóch największych exploitów w czerwcu, a następnie zdecentralizowane giełdy. Okazało się, że jest to trend, w którym scentralizowane giełdy cierpią z powodu największej liczby exploitów w branży w 2024 r.

Maj 2024 r. odnotował największą stratę w branży kryptowalut w tym roku. W tym miesiącu hakerzy ukradli aktywa kryptowalutowe o wartości prawie 385 milionów dolarów.

Największa strata w maju miała miejsce 31 maja. W wyniku ataku na giełdę kryptowalut DMM doszło do kradzieży bitcoinów o wartości 305 milionów dolarów.

Oprócz maja w lutym straty netto wyniosły 360 mln dolarów, a najniższy w kwietniu – 60,19 mln dolarów.

Włamania i ataki na scentralizowane giełdy stanowiły ogromny odsetek strat poniesionych w wyniku ataków hakerskich w branży kryptowalut w tym kwartale.

W tym kwartale straty spowodowane scentralizowanymi protokołami i exploitami na giełdach wyniosły 401 milionów dolarów, czyli 70% całości.

Pomimo przytłaczającej straty na scentralizowanych giełdach, dane wykazały, że w tym kwartale ataki na scentralizowane giełdy zdarzały się rzadziej niż na zdecentralizowane giełdy.

Co wiedzieć

  • Centralna giełda (CEX) to internetowa platforma, która działa jako pośrednik między kupującymi i sprzedającymi aktywa cyfrowe, takie jak kryptowaluty. CEX-y są podobne do giełd papierów wartościowych, ale dla aktywów cyfrowych. Przykłady scentralizowanych giełd obejmują Binance i Coinbase.
  • Zdecentralizowane giełdy (DEX) to rynki typu peer-to-peer, które umożliwiają kupującym i sprzedającym kryptowaluty bezpośrednie zawieranie transakcji. DEX różnią się od giełd scentralizowanych (CEX), ponieważ nie wymagają pośrednika, takiego jak bank lub makler giełdowy, do nadzorowania bezpieczeństwa i transferu aktywów. Zamiast tego DEX wykorzystują inteligentne kontrakty i blockchain lub księgę rozproszoną do rejestrowania transakcji i eliminowania pojedynczych punktów awarii. Przykładami DEX są Uniswap i PancakeSwap.



Source link