Trio Realu Madryt może walczyć o Złotą Piłkę

20
0

Hiszpański klub ma trzech głównych faworytów do nagrody dla najlepszego piłkarza na świecie

Magazyn „France Football” ogłosił w środę (4) finalistów Ballon d’Or, nagrody przyznawanej najlepszemu piłkarzowi świata w zeszłym sezonie. Oczekuje się, że wśród finalistów znajdzie się spora liczba piłkarzy Realu Madryt, obecnych mistrzów Ligi Mistrzów.

Mbappé, Vinícius Júnior i Jude Bellingham są wśród faworytów do zdobycia Złotej Piłki

Co więcej, zwycięzca trofeum prawdopodobnie będzie pochodził z hiszpańskiego klubu. To dlatego, że napastnicy Kylian Mbappé i Vinícius Júnior, a także pomocnik Jude Bellingham, są wśród głównych faworytów do wygrania nagrody.

Z tej trójki najmniej prawdopodobnym zwycięzcą Złotej Piłki jest, co zaskakujące, Francuz. Grając w zeszłym sezonie dla PSG, Mbappé nie błyszczał tak, jak oczekiwano, bez obecności Neymara i Messiego w ataku drużyny. Pomimo zdobycia niesamowitych 44 goli w 48 meczach (z 10 asystami), gwiazda wygrała tylko „protokół”: Mistrzostwa Francji i Puchar Francji.

W rozgrywkach, które mogły przechylić szalę i dać Francuzowi przewagę, Euro Cup, Francja zaszła daleko (półfinał), ale ostatecznie przegrała z Hiszpanią, która wygrała turniej. Ze złamaną twarzą i koniecznością gry w masce ochronnej Mbappé strzelił tylko jednego gola w pięciu rozegranych meczach, co jest występem uważanym za poniżej oczekiwań.

Trajektoria Bellinghama w rozgrywkach międzynarodowych nie była zbyt odmienna. Anglik, mimo że był wicemistrzem, był „wyprzedany” w drużynie bez żadnego schematu taktycznego, bardzo zależnej od poszczególnych graczy. Pomocnik był nawet decydujący w powrocie przeciwko Słowacji, w 1/8 finału rozgrywek, strzelając gola w doliczonym czasie gry, który doprowadził do dogrywki. Mimo to nie było to wystarczające w porównaniu z tym, co pokazał w pierwszej połowie sezonu, grając dla Realu Madryt.

Na zmianę grając jako ofensywny pomocnik i środkowy napastnik, Bellingham pokazał swoją gwiazdorską jakość w rozstrzyganiu dwóch derbów przeciwko Barcelonie: strzelił obie bramki w wygranym 2-1 meczu wyjazdowym, co było powrotem; i strzelił gola w ostatniej minucie meczu rewanżowego, co dało triumf 3-2. Łącznie strzelił 23 gole i zaliczył 13 asyst w 43 meczach w swoim debiutanckim sezonie dla Merengues.

Kontuzja w drugiej połowie sezonu, tuż przed rozpoczęciem 1/8 finału Ligi Mistrzów, przerwała spektakularną grę pomocnika i pozwoliła Viníciusowi Júniorowi włączyć się do walki o nagrodę.

Brazylijczyk, w przeciwieństwie do Bellinghama, doznał kontuzji w pierwszej połowie sezonu. Jednak jego występy od stycznia, kiedy wrócił, w niczym nie ustępują występom jego kolegi z drużyny: napastnik rozstrzygnął także derby z Barceloną, zwycięstwo 4-1 w finale Superpucharu i strzelił gola w finale Ligi Mistrzów z Borussią Dortmund.

Słabym punktem w tym sezonie był właśnie Copa América, gdzie zagrał jeszcze bardziej rozczarowująco niż jego koledzy z drużyny: brazylijska drużyna odpadła w ćwierćfinale po rzutach karnych z Urugwajem, grając w składzie z jednym zawodnikiem.

Warto pamiętać, że napastnik został zawieszony na ten mecz z powodu trzeciej żółtej kartki, co doprowadziło do serii krytyki zachowania sportowca na boisku, zwłaszcza w odniesieniu do jego reakcji na prowokacje przeciwników. Łącznie Vini Jr. strzelił dwa gole w trzech meczach Copa América. Dla Realu Madryt strzelił 24 gole i zaliczył dziewięć asyst w 39 meczach.

Ze swoimi zaletami i wadami, trzy gwiazdy Realu Madryt będą konkurować o głosy 180 dziennikarzy, którzy wybiorą najlepszego piłkarza na świecie. Inni kandydaci, tacy jak Harry Kane z Bayernu Monachium i Rodri z Manchesteru City, są outsiderami. Zwycięzca Ballon d’Or zostanie ogłoszony podczas ceremonii 28 października.