Home Świat Ustalono datę oceny, czy parafie mają wystarczającą liczbę wyborców do podziału |...

Ustalono datę oceny, czy parafie mają wystarczającą liczbę wyborców do podziału | Parafie

9
0


Parlamentarna komisja ds. samorządu lokalnego podjęła w czwartek decyzję o przeprowadzeniu oceny, czy parafie, które zamierzają się wydzielić, spełniają minimalne kryteria dotyczące liczby ludności. dezagregacjabiorąc pod uwagę liczbę wyborców zarejestrowanych na dzień 31 grudnia 2022 r.

Projekt rezolucji został przedstawiony przez Grupę Roboczą ds. Parafii, która ocenia wnioski o rozdzielenie parafii zjednoczonych w 2013 r. i jednogłośnie zatwierdzony przez komisję monitorującą Lokalną Władzę.

Przedmiotem sporu jest około „dwóch tuzinów parafii” spośród 182 procesów, które zostały złożone w parlamencie w ramach uproszczonego mechanizmu podziału władz lokalnych dodano w 2013 r. i czekają na decyzję Parlamentu, powiedział koordynator grupy roboczej, poseł Socjaldemokratów Jorge Paulo Oliveira.

Parafie, które chcą zostać wydzielone, muszą spełniać określone kryteria, a mianowicie minimalną liczbę ludności, gdyż prawo wymaga, aby każda parafia, która ma zostać wydzielona, ​​miała co najmniej 750 wyborców lub 250 wyborców w przypadku parafii położonych na terytoriach wewnętrznych objętych specjalnymi środkami spójności terytorialnej.

Posłowie ustalili, że w celu oceny spełnienia tego kryterium pod uwagę będzie brana liczba wyborców, jaką te parafie miały na dzień 31 grudnia 2022 r., gdyż nie wszystkie z nich w sposób udokumentowany wykazały liczbę wyborców w momencie rozpatrywania wniosku o dezagregację.

Weryfikacja ta będzie opierać się na danych dostarczonych przez Sekretariat Generalny Ministerstwa Administracji Wewnętrznej, dotyczących osób zarejestrowanych w spisie wyborców według parafii i punktu rejestracyjnego w tym dniu, a także na elementach dokumentacji przedstawionej przez władze lokalne.

Nie podjęto jeszcze decyzji, czy grupa robocza będzie przyjmować wnioski złożone po 21 grudnia 2022 r. w ramach uproszczonego mechanizmu dezagregacji.

W tym przypadku decyzja jest ważna dla 31 procesów dezagregacji, zgodnie z wcześniejszymi danymi dostarczonymi przez Jorge Paulo Oliveirę, które mają daty zgromadzeń gminnych po 21 grudnia 2022 r., czyli limicie ustalonym w nowym systemie dla tworzenia, modyfikowania lub znoszenia parafii.

Grupa robocza zwróciła się do audytora prawnego z prośbą o opinię, czy data ta stanowiła termin ostateczny przedłożenia projektu parlamentowi, czy też była terminem do rozpatrzenia przez parafie, ale przewodniczący Zgromadzenie Republiki na następnej konferencji liderów przeanalizujemy opinię dyrektora wsparcia parlamentarnego w tej sprawie.

„Podjęte kroki w żaden sposób nie wpływają negatywnie na analizę techniczną procesów” – zapewnił koordynator grupa roboczaktóra ma nadzieję, że wkrótce będzie gotowa wersja robocza ustawy, która umożliwi zakończenie procesu dezagregacji, i wskazała, że ​​„ostatni tydzień września” będzie końcem prac i publikacją ostatecznego kalendarza procesu.

W 2013 r. Portugalia zredukowała liczbę parafii o 1168, z 4260 do obecnych 3092, zgodnie z zarządzeniem trojki z 2012 r.

Nowe prawo dotyczące tworzenia, modyfikacji i likwidacji parafii, które weszło w życie 21 grudnia 2021 r., dało połączonym parafiom rok na złożenie wniosku o cofnięcie tego procesu za pomocą specjalnego i uproszczonego mechanizmu przejściowego.



Source link