Home Świat W jaki sposób brazylijski przemysł może wykorzystać transformację energetyczną na swoją korzyść?

W jaki sposób brazylijski przemysł może wykorzystać transformację energetyczną na swoją korzyść?

11
0


Seminarium organizowane przez „Estadão” w najbliższy piątek, 20, o godz. 9:00, będzie poświęcone dyskusji na temat łączenia polityki przemysłowej i polityki zrównoważonego rozwoju

Brazylia zajmuje na świecie więcej niż uprzywilejowaną pozycję, jeśli chodzi o transformacja energetyczna. Według danych z Krajowa Agencja Energii Elektrycznej (Aneel)około 85% dzisiejszej brazylijskiej sieci energetycznej uważa się za energię czystą (hydroelektryczny, wiatr, słoneczny mi biomasa). A potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii jest ogromny.

Jest to zupełnie inna pozycja niż ta, którą można znaleźć w innych krajach i ważny czynnik różnicujący, jeśli chodzi na przykład o przyciąganie inwestycji, w czasach, gdy kwestie klimatyczne stają się coraz bardziej decydującym czynnikiem w podejmowaniu decyzji przez firmy i rządy. Pomimo tej pozycji, nadal jest długa droga do przebycia w tym zakresie, szczególnie jeśli chodzi o regulacje, pewność prawną i infrastrukturę, na przykład, jeśli kraj naprawdę chce stać się konkurencyjny w tej dziedzinie.

Jak ten scenariusz może stać się rzeczywistością? Aby omówić ten scenariusz, Państwo promuje w ten piątek, 20-go, w głównej sali Fiespw São Paulo, seminarium „Neoindustrializacja wspierana przez transformację energetyczną — Jak zjednoczyć politykę przemysłową i politykę zrównoważonego rozwoju”. Wydarzenie ma wsparcie instytucjonalne Fiesp, Ciesp, Firjan i CNI. Rejestracji można dokonać TutajWydarzenie, rozpoczynające się o godz. 9 rano, będzie transmitowane na żywo na portalu Państwo.



Farma wiatrowa w Rio Grande do Norte

Zdjęcie: JF Newspaper/Estadão / Estadão

Dla Rogério Zampronha, dyrektora generalnego Logistyka hydrauliczna i jeden z uczestników wydarzenia, brazylijska energia odnawialna, z wiatrem i słońcem tego kraju, jest jedną z najlepszych na świecie. „Tak więc kraj ten powinien mieć najtańszą energię odnawialną na świecie. Ponadto ma również energię wodną, ​​mamy mnóstwo wody. Przynajmniej na razie” – powiedział. „Dzięki temu Brazylia może również wygrać wyścig biomasy. Możliwe jest również wytwarzanie z niej wodoru i biogazu, który jest naturalnym substytutem gazu ziemnego. Na dokładkę lasy rosną w Brazylii znacznie szybciej niż w innych krajach. Mamy trzy zbiory soi rocznie. Brazylia jest również pod tym względem błogosławiona”.

Problem, jak mówi, polega na tym, że zostajemy w tyle w wyścigu regulacyjnym. „Na przykład w krajach Europy Zachodniej sprawy potoczyły się znacznie szybciej. Może być tam większa świadomość niż u nas. Ale my pójdziemy w ich ślady, ponieważ Brazylia nie będzie już mogła na przykład eksportować stali na skalę, na jaką obecnie eksportuje do Unii Europejskiej, jeśli nie osiągnie pewnych poziomów redukcji emisji, które wyniosą 30% w hutach” – mówi.

„A to tylko jeden przykład. Jeśli nie będziemy regulować tutaj, rynek zagraniczny zacznie narzucać bariery, czy to taryfy, czy regulacje, na produkty brazylijskie” – mówi. „Musimy dostosować się do tych zewnętrznych regulacji. W idealnym przypadku regulacje wewnętrzne powinny nastąpić szybko, tak szybko, jak to miało miejsce na przykład w Chile”.

Ryzyko pozostania w tyle

Rodrigo Pupo, prawnik specjalizujący się w handlu międzynarodowym i „zielonej industrializacji”, mówi, że Brazylia musi natychmiast przyjąć politykę dekarbonizacji, inaczej zostanie w tyle. Musi również uważnie monitorować działania podejmowane w innych krajach, potępiać i zapobiegać nadużyciom, ponieważ polityki obejmujące subsydia mogą zostać wykorzystane do tworzenia protekcjonizmu i nieuczciwego handlu.

„Brazylia ma natychmiastową okazję, której nie może przegapić. Jest teraz, w tym momencie. Kraj nie może zwlekać” – mówi. „Musi wiedzieć, jak ją wykorzystać i przyciągnąć inwestycje jako strategię narodową. To nie jest strategia rządowa, to strategia państwowa, aby zapewnić stabilność sektorowi produkcyjnemu. A każda realna kwota, którą Brazylia inwestuje w dotacje, musi być o wiele lepiej wykorzystana, lepiej wykorzystana niż dolar amerykański lub euro UE”.

Jednym z nowych obszarów związanych z transformacją energetyczną, w którym Brazylia może się wyróżnić, są zrównoważone paliwa lotnicze (SAF). Znajomość biopaliw w Brazylii sprawia, że ​​jest to potencjalny ośrodek produkcji SAF. Chociaż brazylijskie projekty są wciąż na wczesnym etapie, oczekuje się, że osiągną szczyt do końca tej dekady, według Guillaume Gressina, dyrektora wykonawczego ds. strategii i operacji handlowych Airbusa w Ameryce Łacińskiej.

Dla kadry kierowniczej wśród głównych bodźców do przyspieszenia produkcji SAF w Brazylii znajduje się ustawodawstwo skoncentrowane na tym temacie. Na początku tego miesiąca Kongres zatwierdził projekt „paliwa przyszłości”który przewiduje utworzenie krajowych programów SAF, oprócz zielonego oleju napędowego i biometanu. Tekst oczekuje teraz na zatwierdzenie przez prezydenta.

„Istnieje globalne zainteresowanie inwestowaniem w produkcję SAF w Brazylii. Oprócz wiedzy fachowej, głównym powodem są ramy regulacyjne, które dają inwestorom dużo pewności” — mówi Gressin. Podkreśla jednak, że ponieważ są to projekty warte miliardy dolarów, ważne jest, aby mieć jasne zasady, aby uniknąć konfliktów w obliczu zmian politycznych, ponieważ paliwo ma surowe certyfikaty.



Source link