Home Świat W jaki sposób zęby smoków z Komodo rozrywają swoją ofiarę?

W jaki sposób zęby smoków z Komodo rozrywają swoją ofiarę?

25
0


Naukowcy odkryli, że zęby tego gatunku są pokryte żelazem, co umożliwia rozrywanie mięsa; gad ten występuje tylko na kilku wyspach na świecie i ma podobieństwa do dinozaurów

Os Smoki z Komodo są porównywane do mięsożerne dinozaury I to z dobrego powodu. Są największymi żyjącymi jaszczurkami na planecie. Ich duże, ząbkowane zęby mogą rozerwać niemal każdy rodzaj mięsa, w tym bawoła wodnego ważącego ponad 1000 funtów.

W środę 24-go naukowcy ogłosili odkrycie, które może wzmocnić te porównania: zęby smoków z Komodo są pokryte żelazem, co umożliwia im rozrywanie ofiar.

Aaron LeBlanc, profesor nauk biologicznych w King’s College London i główny autor badania, powiedział w komunikacie prasowym, że wyniki dostarczają „nowych informacji na temat tego, w jaki sposób warany z Komodo utrzymują swoje ostre jak brzytwa zęby i mogą dostarczyć wskazówek na temat tego, w jaki sposób dinozaury, takie jak Tyrannosaurus rex zabijali i zjadali swoją zdobycz.”

Badanie opublikowane w czasopismo naukowe Ekologia przyrody i ewolucja„dowodzi to uderzającej i dotychczas pomijanej adaptacji drapieżnej” u tego gatunku – twierdzą autorzy.

Autorzy twierdzą, że „wzbogacone żelazem powłoki na ząbkach i końcach zębów” smoków z Komodo są widoczne po ich pomarańczowej pigmentacji. Takiej pigmentacji nigdy wcześniej nie odnotowano u mięsożernego gada, dodali.

Chociaż inne gady mają żelazo w zębach, badanie sugeruje, że „tylko kilka gatunków wykształciło widoczne powłoki żelazne wzdłuż określonych części koron zębów, prawdopodobnie jako adaptację do odżywiania”.

Pochodzące z Indonezji smoki z Komodo żyją na wolności do 30 lat. Można je znaleźć tylko na kilku wyspach.

Są one wymienione jako zagrożone na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, która ocenia populacje zagrożone wyginięciem. Organizacja szacuje, że na świecie pozostało mniej niż 3500 smoków z Komodo.

Te gady mają wspólnego przodka z dinozaurami – a autorzy twierdzą, że powłoka żelazna na zębach smoków może rzucić światło na pytania paleontologiczne. Zęby dinozaurów mięsożernych przypominają zęby ich kuzynów z Komodo: są ząbkowane, zakrzywione i przypominają ostrza.

Chociaż naukowcy nie mogli potwierdzić podobnej powłoki żelaznej na skamieniałościach dinozaurów ze względu na skutki rozkładu, „chcą wykorzystać to podobieństwo, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak mięsożerne dinozaury mogły się odżywiać i czy wykorzystywały żelazo w zębach w taki sam sposób, jak waran z Komodo” — powiedział LeBlanc.

„Dzięki dalszej analizie zębów warana z Komodo możemy być w stanie znaleźć inne znaczniki w powłoce żelaznej, które nie zostały zmienione podczas fosylizacji. Dzięki takim znacznikom będziemy wiedzieć na pewno, czy dinozaury również miały zęby pokryte żelazem i lepiej zrozumiemy te dzikie drapieżniki” – powiedział./WASHINGTON POST

Treść ta została przetłumaczona przy pomocy narzędzi sztucznej inteligencji i sprawdzona przez nasz zespół redakcyjny. Dowiedz się więcej w naszej Polityce dotyczącej sztucznej inteligencji.



Source link