Home Świat Związek Szkolnictwa Wyższego krytykuje „klimat podejrzeń” wobec nauczycieli w UTAD | Wykształcenie...

Związek Szkolnictwa Wyższego krytykuje „klimat podejrzeń” wobec nauczycieli w UTAD | Wykształcenie wyższe

7
0


Krajowy Związek Szkolnictwa Wyższego (SNESUP) skrytykował w środę rektora uniwersytetów Trás-os-Montes i Alto Douro (UTAD) za „przechwalanie się, że wie wszystko” o nauczycielach i przestrzegł przed „klimatem podejrzeń” w tej sali gimnastycznej .

W wewnętrznym oświadczeniu opublikowanym w tę środę, do którego Lusa miała dostęp, rektor Emídio Gomes oświadczył, że w żadnym momencie nie ingerował ani nie ingerował w żadnego profesora UTAD w to, co „szanuje surowe zasady wolności, zwolnienia i lojalności wobec wszyscy bez wyjątku”.

„To praktyka, z której jestem dumny i wszyscy wiedzą, że ją praktykuję” – powiedział.

Stanowisko związku zajęto po oświadczeniach rektora akademii Trás-os-Montes wygłoszonych 9 października podczas wydarzenia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Porto.

Przy tej okazji, jak podaje SNESUP, rektor powiedział: „Cztery razy w roku spotykam się ze wszystkimi moimi grupami kursowymi, za zamkniętymi drzwiami i z „poufna umowa” w którym to, co się tam dzieje, nie jest wykorzystywane jako źródło. Wiem wszystko o moich nauczycielach! Swoją drogą, zanim zostałem rektorem uczelni, zrobiłem próbę 100% moich profesorów wśród pracowników uczelni. Wiem dokładnie, co każdy z nich robi, jacy się zachowują, kiedy opuszczają zajęcia, kiedy ściągają na lekcjach, kiedy noga na nich nie stawia! Wiem wszystko o każdej osobie objętej tą opieką, znam słabości własnej instytucji, aby ją wzmocnić.”

„Treść tych wypowiedzi stwarza atmosferę podejrzeń wobec działań profesorów UTAD, co jest w ogóle niedopuszczalne” – podkreślił SNESUP.

Dodał, że „skorzystanie z metody, którą pochwalił się wspaniały rektor UTAD, czyli anonimowego sygnalizowania nieprawidłowości w środowisku pozainstytucjonalnym, nie pozwala profesorom na jakąkolwiek sprzeczność, naruszającą ich prawa i uwłaczającą godności osobistej i zawodowej”.

Związek zapewniał, że broni tego, iż spostrzeżenia studentów na temat pracy nauczycieli mają ogromne znaczenie i należy je brać pod uwagę, ale w tym celu – dodał – we wszystkich szkołach wyższych, a także w POZAinstrumenty zatwierdzone do tego celu.

Wzywam rząd do odrzucenia tych oświadczeń

Zdaniem SNESUP oświadczenia rektora ujawniają, że „na UTAD panuje kultura strachu i arogancji” i zwrócił się do „społeczności akademickiej UTAD, jej Rady Generalnej oraz Ministerstwa Edukacji, Nauki i Innowacji o odrzucenie tego typu praktyk, które nie przestrzegać demokratycznych rządów prawa”.

Lusa próbowała wysłuchać proboszcza, który zdecydował się nie reagować publicznie.

Jednak w komunikacji wewnętrznej Emídio Gomes powiedział, że jego interwencja na Uniwersytecie w Porto odbyła się w odpowiedzi na pytanie zadawane przez studentów na temat ich efektywnego udziału w ewaluacji modeli pedagogicznych, w szczególności nauczycieli.

„Odbywanie regularnych spotkań rektora z grupami studenckimi jest publiczną, zdrową praktyką, ponieważ na nich skupiamy się głównie i zawsze odbywamy je w sposób przejrzysty przed akademią. Podczas tych spotkań omawiane są różne aspekty ogólnego funkcjonowania UTAD analizowanych oraz Służb Akcji Społecznej (SASUTAD), włączając jednostki programowe z bogatą ofertą szkoleniową” – napisał także.

Emídio Gomes dodał: „Jest oczywiste, że w każdym przypadku, gdy zgłaszane są przypadki niewłaściwych praktyk pedagogicznych, nawet jeśli są to sporadyczne przypadki, moim obowiązkiem jest skrupulatne przestrzeganie prawa do zastrzeżenia i poufności, przy czym informacje nigdy nie będą wykorzystywane bezpośrednio przez rektora, co stanowi podstawową zasadą”.

I na koniec podkreślił, że nadal będzie „słuchał studentów UTAD, co stanowi zasadniczy element interesów uczelni” i że „to nie mniejszość zmieni tę praktykę o elementarnym znaczeniu”.

Emídio Gomes jest rektorem UTAD od 2021 roku.

BE przesłuchuje ministra

Tymczasem Blok Lewicy przesłuchał w środę Ministra Edukacji, Nauki i Innowacji w sprawie tych wypowiedzi.

W pytaniu skierowanym do ministra Fernando Alexandre’a grupa parlamentarna bloku twierdzi, że została poinformowana, że ​​oświadczenia te pochodzą „po podobnych oświadczeniach wygłoszonych na wewnętrznych spotkaniach i są związane z postępowaniami dyscyplinarnymi wobec nauczycieli” i stwierdzają, że nauczyciele uniwersyteccy i przywódcy związkowi André Carmo i Pedro Oliveira potępiła tę sytuację w artykule „Nadzór Rektora”: opublikowanych w gazecie „PÚBLICO”..

„Sprawa ta wskazuje na problem braku demokracji wewnętrznej na UTAD. Niestety, niedociągnięcia demokratyczne w reżimie prawnym instytucji szkolnictwa wyższego (RJIES), który jest obecnie poddawany przeglądowi, czynią uniwersytety i politechniki podatnymi na nadmierną centralizację władzy, a wszelkie wynikających z tego problemów. Wyciąganie wniosków z tego typu sytuacji tylko wzmacnia potrzebę prawdziwie demokratycznego zarządzania instytucjami szkolnictwa wyższego” – argumentuje się w pytaniu.

Zdaniem BE oświadczenia, o których mowa, rektora UTAD „są niezwykle poważne”, twierdząc, że „w instytucjach szkolnictwa wyższego nie może mieć miejsca prześladowanie, zastraszanie i niedemokratyczne zachowanie”.

W tym kontekście blokujący chcą wiedzieć, czy rząd był świadomy tej sytuacji, jak się zajmuje i jakie działania podejmie, „aby odpowiedzieć na potępiane przez związki zawodowe obawy społeczności akademickiej ze środowiskiem prześladowczym i widoczne w słowa samego rektora UTAD”.

Tekst zaktualizowany o 18:54 pytaniem od Bloco de Esquerda



Source link