Home Technologia Kolosalna egzoplaneta o masie 11 razy większej od masy Jowisza znajduje się...

Kolosalna egzoplaneta o masie 11 razy większej od masy Jowisza znajduje się zaledwie 300 lat świetlnych stąd

6
0


Astronomowie w Polsce odkryli pobliską egzoplanetę, której masa jest ponad 11 razy większa od masy Jowisza, co plasuje ją w gronie najmasywniejszych znanych światów.

Obiekt jest zimnym super-Jowiszem; mówiąc prościej, oznacza to, że jest zarówno zimny, jak i większy od Jowisza, miary, według której mierzy się największe planety. Charakterystyka tej super-rozmiarowej egzoplanety — a także układu gwiezdnego, w którym się znajduje — została opisana w artykule opublikowany w zeszłym miesiącu w Astronomia i astrofizyka.

Ten ogromny świat leży w wieloplanetarnym systemie nieco ponad 300 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Gwiazda macierzysta systemu, HD 118203, jest o około 20 procent masywniejsza i dwa razy większa od naszego słońca, ale jest starsza od naszej gwiazdy. Jedna z innych planet systemu — gorący Jowisz, zaledwie dwa razy większy od Ziemi — została dostrzeżona przez Transiting Exoplanet Survey Satellite (lub TESS). w 2005 roku.

„Obserwacje Dopplera wskazały jednak, że to nie koniec historii i że może tam być jeszcze jedna planeta” – powiedział Andrzej Niedzielski, astronom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Polsce. uwolnienie„Dlatego natychmiast włączyliśmy ten system do naszych programów obserwacyjnych”.

Wykorzystując dane TESS i pomiary z 12-stopowego (3,6-metrowego) Telescopio Nazionale Galileusz i około 30-stopowego (9-metrowego) teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie, zespół zbadał układ i zdał sobie sprawę, że wokół gwiazdy krąży inny obiekt. Chociaż sama planeta nie jest widoczna — gwiazda jest zbyt jasna, aby można było zobaczyć planetę — zespół wydedukował jej obecność poprzez dane dotyczące prędkości radialnej Spowodowało to, że jasność gwiazdy z czasem nieznacznie się zmieniła.

W dziwnym zbiegu okoliczności gorący Jowisz dostrzeżony w 2005 r. znajdował się na orbicie trwającej nieco ponad sześć dni. Niedawno opisany chłodny superjowisz ma znacznie wolniejszą orbitę: egzoplaneta potrzebuje około 14 lat, aby ukończyć pełne opłynięcie swojej gwiazdy.

Ta ogromna egzoplaneta nie jest największą znaną astronomom. Ten tytuł należy do Tres-4bktóry znajduje się około 1430 lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorze Herkulesa. TrES-4b ma 142 915 mil średnicy (230 000 kilometrów), w porównaniu z promieniem Jowisza wynoszącym zaledwie 88 670 mil (142 700 km). Ale TrES-4b jest nieco mniej masywny niż Jowisz — więc nowo opisany świat jest zdecydowanie gęstszy.

Granica między „najmasywniejszą egzoplanetą” a „najmniej masywnym brązowym karłem” ma tendencję do zacierania się, ale mając masę około 11 mas Jowisza, chłodny superjowisz znajduje się w tej samej strefie co ogromna Beta Pictoris b, która ma masę około 12 razy większą od masy Jowisza i znajduje się 63 lata świetlne od Ziemi.