Home Technologia NASA uderzyła w asteroidę w 2022 roku. Jej szczątki mogą dotrzeć do...

NASA uderzyła w asteroidę w 2022 roku. Jej szczątki mogą dotrzeć do Ziemi

20
0


We wrześniu 2022 r. test podwójnego przekierowania asteroidy NASA pomyślnie wykazał, w jaki sposób szybko poruszający się statek kosmiczny może zmienić trajektorię asteroidy, uderzając w nią, co potencjalnie zapewni sposób na obronę Ziemi — chociaż asteroida w tym teście nigdy nie stanowiła realnego zagrożenia. Dalsze badanie sugeruje, że szczątki z 525-stopowego (160-metrowego) Dimorphosa mogłyby faktycznie uderzyć z powrotem, chociaż nie jesteśmy w żadnym niebezpieczeństwie. Zespół zakłada, że ​​zderzenie wytworzyło pole skalistych wyrzutów, które mogłyby dotrzeć do Ziemi w ciągu 10 lat. Badania są aktualnie hostowane na serwerze preprintów arXiv i zostanie opublikowany w czasopiśmie The Planetary Science Journal.

Ten Misja DART była tak ważna ponieważ pokazało, że ludzkość faktycznie robi mieć sposób na obronę przed egzystencjalnym zagrożeniem ze strony nadlatujących skał kosmicznych, takich jak ta, która zakończyła dominację dinozaurów na Ziemi około 66 milionów lat temu. Zespół DART był zwycięzca nagrody Gizmodo Science Fair 2023 za to znakomite osiągnięcie w dziedzinie obrony planet.

W swoim ostatnim badaniu naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids, czyli LICIACube, który z bliska obserwował uderzenie Dimorphosa przez DART. Następnie wprowadzili dane z LICIACube do superkomputerów w NASA Navigation and Ancillary Information Facility (NAIF), aby symulować, w jaki sposób szczątki asteroidy — zasadniczo pył i skały — mogły rozprzestrzenić się w kosmosie. Symulacje śledziły około 3 milionów cząsteczek wyrzuconych w powietrze przez uderzenie, z których niektóre są na tyle duże, że mogą wytworzyć meteoryty, które można dostrzec na Ziemi.

Cząstki z uderzenia mogłyby dotrzeć na Marsa w ciągu siedmiu do trzynastu lat, a najszybsze cząstki mogłyby dotrzeć do naszego świata w ciągu zaledwie siedmiu lat. „Te szczegółowe dane pomogą w identyfikacji meteorów stworzonych przez DART, umożliwiając badaczom dokładną analizę i interpretację zjawisk związanych z uderzeniem” – napisał zespół w artykule.

Około 40 głazów kosmicznych były widoczne w pobliżu Dimorphos wkrótce po uderzeniu DART w asteroidę prawie dwa lata temu. Misja zmieniła położenie Dimorphos o dziesiątki metrów, co wskazuje, że podobne podejście można zastosować w celu złagodzenia szkód wyrządzonych przez przyszłe potencjalnie niebezpieczne asteroidyChociaż obecnie żadna asteroida nie zagraża życiu na Ziemi (przynajmniej o ile nam wiadomo), jest to na tyle realne zagrożenie, że agencje kosmiczne regularnie przeprowadzać symulacje najgorszych scenariuszy. Ale jak pokazują ostatnie badania, samo odchylenie asteroidy może być połową sukcesu. Podobnie jak czerstwą muffinkę, możesz ją odbić… ale okruszki i tak wszędzie się rozsypią.



Source link