Home Technologia Promienie rentgenowskie ujawniają poskręcane pozostałości starożytnego rzymskiego sandała wojskowego

Promienie rentgenowskie ujawniają poskręcane pozostałości starożytnego rzymskiego sandała wojskowego

6
0


Na pierwszy rzut oka pozostałości starożytnego rzymskiego sandała wyglądają bardziej jak małe, poskręcane tusze niż obuwie. Jednak po dokładniejszym zbadaniu i użyciu promieni rentgenowskich archeolodzy twierdzą, że części butów, które znaleźli w starożytnym miejscu wojskowym, są wyjątkowo dobrze zachowane.

Odkryte w liczącym około 2000 lat forcie w pobliżu Oberstimm, wioski w Bawarii w Niemczech, pozostałości buta obejmują żelazną podeszwę i kolce, które według tłumaczenia zapewniałyby przyczepność na „nierównym terenie”. deklaracja z Bawarskiego Urzędu Stanowego ds. Ochrony Zabytków (BLfD). Zwykle z takiego obuwia pozostają tylko gwoździe, ale w tym rzadkim przypadku przetrwały również podeszwy. Archeolodzy znaleźli szczątki w studni w starym forcie; przed wykonaniem zdjęć rentgenowskich sądzili, że skręcona masa zawiera pozostałości starego sierpa, zgodnie z oświadczeniem BLfD.

„Tak zwane caligae (buty) były używane głównie przez rzymskich żołnierzy w czasach Cesarstwa Rzymskiego” – powiedziała Amira Adaileh, konsultantka w Bawarskim Państwowym Urzędzie Ochrony Zabytków. Jednak odkrycie „pokazuje, że praktyki, styl życia i ubiór, które Rzymianie przywieźli ze sobą do Bawarii, zostały przyjęte przez miejscową ludność”. Inne znaleziska na tym stanowisku obejmowały rzymską ceramikę, pozostałości jedzenia i narzędzia.

Zdjęcie: Bawarski Urząd Stanowy ds. Ochrony Zabytków i Marcus Regel/Mareg.net

Choć pozostałości w niczym nie przypominają dzisiejszych „sandałów gladiatorów”, to w rekonstrukcji opublikowanej przez BLfD wydają się zaskakująco znajome — a może nawet stylowe — i przedstawiają, jak mogły pierwotnie wyglądać, gdy przypuszczalnie rzymski fort był zamieszkany między 60 a 130 r. n.e.