Home Technologia UE grozi Apple, jeśli nie udostępni oprogramowania iOS konkurentom

UE grozi Apple, jeśli nie udostępni oprogramowania iOS konkurentom

6
0



Unijni regulatorzy antymonopolowi ostrzegli w czwartek Apple, aby otworzyło swoje pilnie strzeżone oprogramowanie własnościowe do rywali — lub ryzykujesz perspektywą wysokich kar pieniężnych od.

Komisja Europejska wszczęła tzw. postępowanie specyfikacyjne, które określi, co Apple musi zrobić, aby przestrzegać ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), nowego, surowego prawa skierowanego do gigantów technologicznych przed nadużywaniem swojego udziału w rynku.

Chociaż nie jest to formalne dochodzenie, zaostrzone egzekwowanie przepisów może zniweczyć lukratywny model biznesowy Apple, gdyż obejmie ono funkcje łączności iOS dla smartwatchy, słuchawek, zestawów słuchawkowych do wirtualnej rzeczywistości i innych urządzeń podłączonych do Internetu.

Unia Europejska zagroziła firmie Apple grzywnami za odmowę udostępnienia technologii iOS mniejszym rywalom. NurPhoto za pośrednictwem Getty Images

Organ regulacyjny z siedzibą w Brukseli określi, w jaki sposób Apple zapewni skuteczną interoperacyjność w zakresie takich funkcji, jak powiadomienia, parowanie urządzeń i łączność.

Drugie postępowanie dotyczy sposobu, w jaki Apple rozpatruje wnioski o interoperacyjność składane przez deweloperów i podmioty trzecie w odniesieniu do systemów iOS i iPadOS. Firma ma obowiązek zapewnić przejrzysty, terminowy i uczciwy proces.

Jeżeli Apple nie zastosuje się do decyzji w ciągu sześciu miesięcy, UE może zacząć nakładać kary pieniężne.

Ustawa DMA stanowi, że firmy technologiczne, które nie zastosują się do prawa, narażają się na kary pieniężne w wysokości 10% ich rocznych obrotów na całym świecie.

W ubiegłym roku łączny przychód Apple w Europie wyniósł 383,93 miliarda dolarów, co oznacza, że ​​gigant z Cupertino w Kalifornii będzie musiał zapłacić ponad 38 miliardów dolarów, jeśli nie spełni żądań regulatora.

„Dziś po raz pierwszy korzystamy z procedur specyfikacji w ramach DMA, aby nakierować Apple na skuteczne wypełnianie zobowiązań dotyczących interoperacyjności poprzez konstruktywny dialog” – powiedziała w oświadczeniu Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza UE.

„Skupiamy się na zapewnieniu uczciwych i otwartych rynków cyfrowych. Skuteczna interoperacyjność, na przykład ze smartfonami i ich systemami operacyjnymi, odgrywa w tym ważną rolę” – dodała Vestager.

Firma Apple konsekwentnie odmawia udostępnienia rywalom dostępu do kodu źródłowego swojego systemu iOS, dzięki czemu może kontrolować rozwój, dystrybucję i licencjonowanie oprogramowania, które umożliwia działanie jej urządzeń.

Programiści chcący umieścić swoje aplikacje na urządzeniach Apple muszą korzystać z narzędzi dostarczonych przez Apple, takich jak Xcode i Swift, ale muszą przestrzegać wytycznych Apple.

W ostatnich latach organy regulacyjne UE wzmogły represje wobec dużych firm technologicznych. Agencja Reutersa

Apple zapewniło, że będzie nadal konstruktywnie współpracować z Komisją, ale ostrzegło także przed zagrożeniami.

„Osłabienie zabezpieczeń, które zbudowaliśmy na przestrzeni lat, naraziłoby europejskich konsumentów na ryzyko, dając nieuczciwym osobom więcej sposobów na dostęp do ich urządzeń i danych” – stwierdzono w oświadczeniu.

Post zwrócił się do Apple o komentarz.

Na początku tego miesiąca firma Apple wypuściła nowego iPhone’a 16, który wyposażono w najnowszą wersję systemu iOS, oferującą zestaw wysoko cenionych technologii sztucznej inteligencji.

Firma Apple poinformowała jednak, że nie udostępni niektórych funkcji — w tym Apple Intelligence, iPhone Mirroring i SharePlay Screen Sharing — w UE ze względu na wymagania DMA dotyczące współpracy systemów operacyjnych z aplikacjami innych firm.

System operacyjny iOS firmy Apple jest prawnie zastrzeżony. Apple Inc./AFP przez Getty Images

Giganci technologiczni Apple, Google, Amazon, Facebook i Microsoft — określani przez DMA mianem „strażników” — stanęli w obliczu represji w UE z powodu domniemanych zachowań antykonkurencyjnych.

W marcu UE nałożyła na firmę Apple karę pieniężną w wysokości około 2 miliardów dolarów za rzekome ograniczanie konkurencji poprzez uniemożliwianie twórcom gier kierowania użytkowników do alternatywnych metod płatności poza App Store.

Na początku tego roku Meta, spółka macierzysta Facebooka i Instagrama, została oskarżona o naruszenie ustawy DMA, ponieważ nie dała użytkownikom możliwości ochrony ich danych osobowych przed reklamodawcami.



Source link