Użycie wysokości jako broni na kortach ziemnych to strategia, która pomimo upływu lat wciąż znajduje swoje zastosowanie w współczesnym tenisie. Analiza Infosys ATP Beyond The Numbers dotycząca triumfu Carlosa Alcaraza na turnieju Mutua Madrid Open pokazuje, że w trakcie sześciu rozegranych meczów zmuszał on swoich przeciwników do odbijania piłki średnio wyżej niż sam.
Warto zaznaczyć, że Madryt leży na wysokości 655 metrów nad poziomem morza, co sprawia, że korty ziemne w tym mieście należą do najszybszych w cyklu turniejów ATP Masters 1000. Mimo to Alcaraz skutecznie wykorzystał wysokość jako główne narzędzie, by zdobyć prestiżowy tytuł Masters 1000 na rodzimym gruncie.
Poniższa tabela przedstawia średnią wysokość wymian piłki przez Alcaraza oraz jego sześciu przeciwników w Madrycie w 2023 roku.
Średnia wysokość kontaktu Alcaraza z piłką wynosiła 1,08 metra nad ziemią, podczas gdy jego przeciwnicy odbijali piłkę na wysokości średnio 1,22 metra. Różnica 24 centymetry miała na celu zmuszenie rywali do gry w mniej komfortowej strefie, co utrudniało im atak. Nadanie większego kształtu piłce pozwoliło Alcarazowi oddalać mocne uderzenia od siatki oraz szybko obniżać je w kierunku końcowej linii kortu.
Największa różnica w wysokości miała miejsce w meczu z Grigorem Dimitrovem, gdzie Bułgar kontaktował się z piłką na średnio 31 centymetrów wyżej niż Alcaraz. Najmniejsza różnica wyniosła zaledwie siedem centymetrów podczas meczu z Borną Coriciem.
Dążenie Alcaraza do wykorzystywania wysokości w celu zmuszania przeciwników do popełniania błędów wiązało się z nieco niższą prędkością jego uderzeń od tych, które generowali przeciwnicy.
Średnia prędkość forehandu:
Alcaraz: 116 km/h
Przeciwnicy: 120 km/h
Średnia prędkość backhandu:
Alcaraz: 105 km/h
Przeciwnicy: 109 km/h
Alcaraz dążył do osiągnięcia optymalnego połączenia wysokości i prędkości swoich uderzeń, by maksymalnie dezorientować przeciwników. W sumie Alcaraz wykonał 54% (524/967) swoich uderzeń jako forehand, podczas gdy jego przeciwnicy mieli niemal identyczny wynik, 53% (520/974).
Dla Alcaraza liczyło się także to, by być pierwszym, który przejmie inicjatywę w wymianie, zamiast trzymać się tradycyjnych zasad gry na kortach ziemnych, które opierają się na konsekwencji, wytrzymałości i mozolnej grze. Większość wymian wygranych przez Alcaraza kończyła się w mniej niż dziewięciu uderzeniach, w przeciwieństwie do dłuższych wymian liczących 10 uderzeń i więcej.