Home Tenis Młody mistrz: Alcaraz zdobywa tytuł we wszystkich nawierzchniach

Młody mistrz: Alcaraz zdobywa tytuł we wszystkich nawierzchniach

38
0

Pierwszy tytuł na Roland Garros w niedzielę uczynił go najmłodszym graczem, który zdobył Wielkiego Szlema na trzech nawierzchniach elitarnych turniejów tenisowych.

Carlos Alcaraz ma kilka ważnych spraw do załatwienia. Oczywiście, spełnił dziecięce marzenie o zwycięstwie we French Open, zmieniając książki rekordów, które stały w miejscu przez lata. Teraz musi znaleźć czas na tatuaż.

Hiszpan wyrył datowany tatuaż swojego triumfu w US Open 2022 na prawym ramieniu i zwycięstwa w Wimbledonie 2023 na prawej kostce. Alcaraz wie, gdzie umieści najnowszy, ale nie wie kiedy.

„Na pewno to zrobię. Będzie na lewej kostce,” uśmiechnął się.

Rozmowy o tatuażu tuż po jego najbardziej upragnionym triumfie pokazują zarówno osiągnięcia Alcaraza, jak i jego wiek. Pierwszy tytuł na Roland Garros w niedzielę uczynił go najmłodszym graczem, który zdobył Wielkiego Szlema na trzech nawierzchniach elitarnych turniejów tenisowych.

W wieku 21 lat zajmuje szczyt listy siedmiu mężczyzn, którzy tego dokonali, obok Rafaela Nadala, Novaka Djokovica, Rogera Federera, Andre Agassiego, Jimmy’ego Connorsa i Matsa Wilandera. Tylko Nadal (22) i Wilander (23) zdobyli tytuł na trzeciej nawierzchni przed ukończeniem 26 lat.

Zanim świat mógł umieścić jego nazwisko obok tych gigantów sportu, Alcaraz wspomniał o Djokovicu, Nadalu i Federerze. Jeśli miał być jednym z najlepszych graczy na świecie, powiedział przed pokonaniem Alexandra Zvereva w finale, musiał odnosić sukcesy na każdej nawierzchni.

Federer potrzebował 11 prób, aby wygrać swój pierwszy turniej na kortach ziemnych i ukończyć zestaw nawierzchni w French Open 2009; Djokovic zrobił to w swojej 12. próbie na French Open 2016; Nadal zdobył swój pierwszy tytuł na twardych kortach na Australian Open 2009 pięć lat po swoim pierwszym występie w Melbourne. Cztery lata od debiutu w Wielkim Szlemie, Alcaraz ma już pełen zestaw (i do tatuażu).

To, że uznał historię trzech nawierzchni za warunek wstępny do „jeśli chcę być jednym z najlepszych graczy na świecie”, mówi tyle samo o jego mentalności elitarnej, co o rozwijającym się stylu gry na wszystkich kortach. Prawie każdy czołowy zawodnik w męskim cyklu ma grę siłową, ale Alcaraz wnosi pewną finezję, subtelne zagrania do brutalnych ataków z linii końcowej. Przykład tych statystyk z finału: Alcaraz wygrał 63% (25/40) punktów przy siatce do 57% (30/53) Zvereva. Alcaraz zagrał 20 drop shotów do 10 Zvereva, a różnorodność gry zmuszała Niemca do ciągłego zgadywania.

Zamiłowanie do gry przy siatce, drop shotów i wolei to uderzenia całoroczne, które dobrze sprawdzają się na szybszych kortach trawiastych i twardych. Mogą nie zadawać tak wielkich obrażeń na wolniejszych kortach ziemnych, ale różnorodność i zamiar zabicia piłki działają na psychikę przeciwnika. Jak powiedział Zverev o „bestii” Alcarazie: „może robić tak wiele różnych rzeczy”.

„Dorastałem grając na kortach ziemnych, ale najwięcej turniejów jest na kortach twardych. Musiałem więcej trenować na kortach twardych i zacząłem czuć się na nich bardziej komfortowo,” powiedział Alcaraz o swojej adaptacji do nawierzchni po wygraniu finału. „Czuję, że moja gra pasuje do każdej nawierzchni, ponieważ ją trenuję. Drop shoty, woleje, chciałem rozwijać mój styl agresywnej gry przez cały czas. Ćwiczenie obrony i innych rzeczy, ale moim głównym celem jest bycie jak najbardziej agresywnym. Więc myślę, że na trawie to pasuje całkiem dobrze… ale na wszystkich nawierzchniach to dobra rzecz.”

Dobrą rzeczą jest również nauczenie się wygrywania, nawet gdy sytuacja nie wygląda najlepiej. To jest to, co znane było z mistrzów Wielkiej Trójki. To właśnie Alcaraz zrobił w Paryżu w ciągu ostatnich dwóch tygodni, i dlatego jest „najbardziej dumny” z tego zwycięstwa w Wielkim Szlemie.

Kontuzja przedramienia, która sprawiła, że opuścił Italian Open w zeszłym miesiącu, oznaczała, że jego ciało nie było pewne, jak zareaguje, a brak tytułu między Wimbledonem 2023 w lipcu a Indian Wells 2024 w marcu sprawił, że jego umysł był również pełen niepewności.

Jednak mimo że nie prezentował swojej najlepszej gry przez cały turniej, Alcaraz znalazł sposób, by to zadziałało, wzmocnił się, gdy to miało znaczenie, i poszedł na całość. To mentalność mistrza, która sprawia, że nie przegrał jeszcze finału Wielkiego Szlema i wygrał 11 z 12 swoich pięciosetowych meczów w Wielkim Szlemie, w tym finał w Paryżu.