Home Biznes Akcje BT wzrosły do ​​najwyższego poziomu w roku po tym, jak meksykański...

Akcje BT wzrosły do ​​najwyższego poziomu w roku po tym, jak meksykański miliarder Carlos Slim objął 3% udziałów

25
0


Akcje BT osiągnęły najwyższy poziom w roku po tym, jak meksykański miliarder Carlos Slim nabył 3% udziałów.

Brytyjski gigant telekomunikacyjny wzrósł o 4,3 procent, czyli 5,6 pensa, do 135 pensów, co daje mu wartość 13,4 miliarda funtów, w związku z zyskami od czasu objęcia stanowiska dyrektora generalnego Allison Kirkby w lutym do 20 procent.

Do wzrostów doszło po tym, jak Slim – w pewnym momencie najbogatszy człowiek świata – nabył 3,2% udziałów za pośrednictwem swojej rodzinnej firmy Inbursa.

The Mail rozumie, że firma BT dowiedziała się o inwestycji dopiero po ujawnieniu jej władzom.

Slim jest najnowszym znaczącym inwestorem w rejestrze akcji, obok miliardera, potentata telekomunikacyjnego Patricka Drahi i niemieckiej grupy Deutsche Telekom.

Stawka: akcje BT wzrosły o 4,3%, czyli 5,6 pensów, do 135 pensów – co daje wartość 13,4 miliarda funtów – po tym, jak meksykański miliarder Carlos Slim (na zdjęciu) przejął 3% udziałów

Wsparcie ze strony jednego z najbogatszych ludzi na świecie można postrzegać jako wotum zaufania dla firmy BT pod rządami Kirkby’ego.

Motywy Slima pozostają jednak niejasne, a według źródeł nie nawiązał on jeszcze kontaktu z firmą BT, a rzecznik Meksykanina stwierdził jedynie, że jest to „inwestycja finansowa, jak wiele innych dokonywanych przez tę grupę”.

Kim więc jest Slim i dlaczego przygląda się tej firmie?

84-letni biznesmen zbił fortunę dzięki gigantowi telekomunikacyjnemu America Movil, który dominuje na rynku Ameryki Łacińskiej z 384 milionami klientów.

Jego rodzice są Libańczykami, ale jako dzieci przenieśli się do Meksyku. Jego ojciec Julien Slim Haddad otworzył sklep z artykułami spożywczymi w Meksyku, po czym tanio kupił nieruchomość.

Tę wiedzę finansową przekazał swoim dzieciom i w wieku 12 lat Slim miał udziały w Bank of Mexico i chciał zostać przedsiębiorcą.

Zaczynając jako makler giełdowy, Slim kupował główne udziały w meksykańskich firmach budowlanych, produkujących towary konsumpcyjne, wydobywczych i nieruchomości.

W pewnym momencie posiadał 17% udziałów w gazecie „The New York Times”.

Ale jego prawdziwą maszynką do zarabiania pieniędzy była firma America Movil, która powstała w 2000 roku i dzięki której Slim stał się najbogatszym człowiekiem na świecie w 2010 roku.

Jego imperium ucierpiało po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA w 2016 r., gdy światowe rynki zanurkowały, a meksykańskie peso spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Spadł w rankingach zamożności i dziś jest 17. najbogatszym człowiekiem na świecie, z majątkiem wynoszącym 72 miliardy funtów.

Jednak bliscy Slima twierdzą, że pomimo swojego mega bogactwa pozostaje on stosunkowo oszczędny. Według doniesień mieszka w tym samym domu z sześcioma sypialniami od 40 lat i utrzymuje interesy w rodzinie, dzieląc swoje imperium pomiędzy trzech synów i trzy córki.

Jego naciski na BT wzbudzą zdziwienie, jeśli brytyjska telekomunikacja stanie się sprawą zagraniczną.

Grupa E& ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich kupiła niedawno 14% udziałów w Vodafone, a Xavier Niel, francuski miliarder, założyciel Iliad, posiada 2,5%.

Największym akcjonariuszem BT jest Drahi ze Szwajcarii, posiadający 24,5% udziałów, podczas gdy Deutsche Telekom posiada 12% udziałów.

3,2-procentowy udział Slima wycenia się na 430 milionów funtów. udziałów, a Deutsche Telekom ma 12% udziałów. 3,2-procentowy udział Slima wycenia się na 430 milionów funtów.

Rośnie: firma BT wzrosła o 4,3%, czyli 5,6 pensów, do 135 pensów – co daje jej wartość 13,4 miliarda funtów – w związku z zyskami od czasu, gdy Allison Kirkby (na zdjęciu) objęła stanowisko dyrektora naczelnego w lutym do 20%

Rośnie: firma BT wzrosła o 4,3%, czyli 5,6 pensów, do 135 pensów – co daje jej wartość 13,4 miliarda funtów – w związku z zyskami od czasu, gdy Allison Kirkby (na zdjęciu) objęła stanowisko dyrektora naczelnego w lutym do 20%

Ekspert ds. telekomunikacji Enders Analysis, Karen Egan, powiedziała, że ​​Slim może odsunąć władzę od Drahiego, którego udziały wzbudziły spekulacje, że może chcieć złożyć ofertę przejęcia.

„To jeszcze bardziej osłabi wszelkie szanse, jakie Drahi miał na wpływ w firmie BT” – stwierdziła.

Kester Mann, analityk CCS Insight, powiedział, że Slim sam może mieć na oku większy udział i mógłby nawet wykupić Drahi.

„Posunięcie Slima na BT może okazać się przyczółkiem, po tym jak niedawno zmniejszył jego zainteresowanie holenderskim operatorem KPN” – stwierdził. – Jeśli tak się stanie, może znaleźć chętnego sprzedawcę w osobie Patricka Drahi.

Cena akcji firmy BT w dalszym ciągu spadła o ponad 70 procent od szczytu w 2015 r., a inwestycja Slim następuje w kluczowym momencie.

Niektórzy analitycy uważają, że to posunięcie jest wotum zaufania dla Kirkby’ego.

W zeszłym miesiącu nakreśliła swój plan, który przewidywał kolejne 3 miliardy funtów cięć kosztów, dzięki czemu akcje spółki zwyżkowałyby o ponad 17 procent dziennie.

W związku z tym najnowszy wzrost zysków dzięki inwestycji Slim bez wątpienia zostanie przyjęty z zadowoleniem przez Kirkby i jej poruczników.

Zarząd, na którego czele stoi prezes Adam Crozier, będzie jednak chciał dokładnie wiedzieć, co planuje Slim.

Sophie Lund-Yates, analityk w Hargreaves Lansdown, powiedziała: „To potencjalnie otwiera drzwi do kilku interesujących wydarzeń w przyszłości”.

Prezes Renishaw ustąpi ze stanowiska

Ustąpienie: współzałożyciel firmy Renishaw, Sir David McMurtry

Ustąpienie: współzałożyciel firmy Renishaw, Sir David McMurtry

Współzałożyciel firmy Renishaw, miliarder, Sir David McMurtry, ustępuje ze stanowiska prezesa po ponad 50 latach na najwyższych stanowiskach w firmie inżynierskiej notowanej na giełdzie FTSE 250.

84-latek założył firmę wraz z Johnem Deerem w 1973 roku i od tego czasu piastuje stanowisko dyrektora generalnego, a następnie prezesa.

Będzie nadal pełnił funkcję dyrektora niewykonawczego, oferując „ekspercką wiedzę” w zakresie innowacji. Firma Renishaw, wyceniana na 3 miliardy funtów i zatrudniająca 3000 osób w Wielkiej Brytanii i 2000 w innych krajach, pochwaliła firmę McMurtry za kluczową rolę w zapewnieniu jej sukcesu.

W 2001 roku otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla projektowania i innowacji.

W 2013 roku jego futurystyczny dom w Gloucestershire był miejscem finałowego serialu BBC Sherlock z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej.

Sir David Grant, dyrektor niewykonawczy, 1 lipca obejmie stanowisko prezesa giganta druku 3D.

Niektóre linki w tym artykule mogą być linkami partnerskimi. Jeśli je klikniesz, możemy otrzymać niewielką prowizję. Pomaga nam to finansować This Is Money i zapewniać swobodę korzystania z niej. Nie piszemy artykułów promujących produkty. Nie pozwalamy, aby jakiekolwiek relacje handlowe wpływały na naszą niezależność redakcyjną.



Source link