Home Świat Boston Celtics pokonali Dallas Mavericks i są o jeden mecz od tytułu

Boston Celtics pokonali Dallas Mavericks i są o jeden mecz od tytułu

65
0

Dallas przestraszyło się w decydującej kwarcie, ale dominująca trzecia kwarta zadecydowała o trzecim zwycięstwie Bostonu w serii.

13 czerwca
2024
– 06:36

(aktualizacja o 6:36)

Jayson Tatum zdobył 31 punktów, gdy Boston pokonał Dallas w trzecim meczu finałów NBA

Tylko jeden mecz dzieli Boston Celtics od tytułu mistrza NBA w 2024 roku po pokonaniu Dallas Maverics w Teksasie 106:98 w trzecim meczu tej serii. Zespół zaliczył kolejny świetny wspólny występ, nawet bez Kristapsa Porzingsa, i w ostatniej kwarcie zdołał powstrzymać próbę reakcji gospodarzy w końcówce meczu. Czwarty i prawdopodobnie ostatni mecz tej serii odbędzie się w piątek 14 stycznia, jeszcze w Dallas.

Kristaps Porzings opuścił trzeci mecz z powodu zwichnięcia lewej nogi spowodowanej rozdarciem przyśrodkowego troczka kości piszczelowej i jest postrzegany jako prawdopodobny zawodnik drużyny Celtics w wyścigu o tytuł.

Luka Doncić, mimo świetnego meczu, został wyrzucony z meczu za przekroczenie limitu fauli w ostatniej połowie ostatniej kwarty i przez ostatnie cztery minuty był nieobecny w drużynie. To dopiero trzeci przypadek wyrzucenia 25-letniej gwiazdy z meczu i pierwszy raz w fazie play-off NBA.

Boston Celtics 106 x 99 Dallas Mavericks

Początek meczu pokazał, że drużyna Jasona Kidda bardzo różni się od tych dwóch starć w Bostonie. Dzięki Luce trafiającemu Derrickowi White’owi, piłce zawsze chronionej i szybkiej osłonie na obwodzie, gospodarze wymusili na Bostonie serię błędów, które ograniczyły się do zaledwie 9 punktów w ponad sześć minut. Jednak wystarczyła minuta, aby Doncic siedział na ławce rezerwowych, aby duet JayJay wszedł do akcji i zmniejszył różnicę, która wyniosła 12, do zaledwie 6. Doncic wkrótce wrócił na kort, wyraźnie zmęczony, ale nie był w stanie zatrzymać Celtics pęd. z Jaysonem Tatumem, krytykowanym za niską punktację w serii, mającą już 13 punktów.

Na początku drugiej połowy mecz można było podsumować dużą intensywnością w defensywie. Obie drużyny dobrze ze sobą współpracowały, a do połowy kwarty utrzymywał się bilans 5:5. Jayson Tatum wystąpił dwoma pięknymi indywidualnymi akcjami, aby ponownie wnieść więcej ognia do gry, gdy Doncic odpoczął, ale tym razem Kyrie Irving wykonał swoje zadanie: trzema pięknymi rzutami za trzy punkty z rzędu rozgrywający utrzymywał przewagę w ataku Dallas do momentu Słoweński powrót na boisko. Do końca kwarty mecz był wyrównany, a różnica punktów wynosiła zaledwie jeden punkt.

Powrót na przerwę wywołał spór pomiędzy obiema drużynami na boisku. Na każdy nawrócony kosz druga strona natychmiast i bez zwłoki odpowiedziała. Jednak strata Kyriego, który nie podał podania do PJ Washingtona, zapoczątkowała serię 10-2, która zmieniła losy meczu. W niekorzystnej sytuacji Dallas w dalszym ciągu nadmiernie polegał na duecie Luka i Kyrie, ale miał poważne problemy z serią błędów w ataku popełnianych przez obu. Z każdym posiadaniem dystans, nawet jeśli się nie zwiększał, wydawał się coraz bardziej odległy, co wywołało reakcję gospodarzy, którzy nawet zobaczyli, jak Xavier Tillman strzelił piłkę zza pola karnego, zapewniając sobie 15-punktowe prowadzenie przed decydującą kwartą.

Pomimo fatalnego początku, który już w pierwszych minutach dał Bostonowi 21-punktowe prowadzenie, Mavs nie poddali się i ruszyli dalej. Wraz z pojawieniem się, choć późno, w polu punktowym PJ Washingtona, zespół chodził od punktu do punktu w poszukiwaniu ratunku. Jednak fatalna kwarta Luki Doncicia pokrzyżowała plany zespołu. Po 4 faulach w niecałe 8 minut Słoweniec został wyrzucony z boiska, po tym jak w całym meczu popełnił 6. Kyrie przejął inicjatywę i nadal potrafił, dzięki dobrym zagraniom z Dereckiem Lively, doprowadzić grę do dwóch punktów.

W ostatniej minucie Jaylen Brown zdobył dwa punkty ze środka dystansu i zwiększył dystans do 4 punktów, które zadecydowały o dalszej części spotkania. Trzy piłki z obwodu Dallas, a Kyrie, Washington i Tim Hardaway zostały zmarnowane z rzędu, a Boston Celtics zapewnili sobie zwycięstwo, w serii mieli trzy do zera i byli o jeden mecz od tytułu NBA.

Przegląd najważniejszych wydarzeń

Duet JayJay pojawił się tego wieczoru z 61 punktami, co gwarantowało trzeci mecz u siebie Mavericks: Jayson Tatum, mocno krytykowany w dwóch meczach u siebie za niskie wyniki, był najlepszym strzelcem drużyny z 31 punktami i zanotował 6 zbiórek i 5 asyst. Jaylen Brown zakończył mecz z 30 punktami, 8 zbiórkami i 8 asystami.

Pomimo porażki w Dallas udało się wreszcie zobaczyć, jak Kyrie Irving wchodzi do serii. Weteran zdobył 35 punktów po średniej 14 w pierwszych dwóch meczach. Luka zanotował tego wieczoru 27 punktów, 6 zbiórek i 6 asyst, a debiutant Dereck Lively zanotował double-double – 11 punktów i 13 zbiórek.