Home Świat W ciągu ostatnich 15 lat uciekło 160 więźniów, a liczba strażników spadła...

W ciągu ostatnich 15 lat uciekło 160 więźniów, a liczba strażników spadła | Więzienia

12
0


Tylko w ciągu ostatnich 15 lat z portugalskiego systemu więziennictwa uciekło 160 więźniów, większość z nich podczas pobytu w zakładzie karnym – wynika z danych Dyrekcja Generalna Polityki Sprawiedliwości (DGPJ). Spośród zbiegłych więźniów 98 odbywało wyroki w więzieniu, a pozostałych 62 przebywało w otwartym reżimie lub wykonywało obowiązki za granicą.

Tylko w 2023 r. uciekło dziewięciu więźniów, siedmiu podczas odbywania kary w więzieniu i dwóch w warunkach otwartych na zewnątrz. Nadal nie ma danych na temat liczby ucieczek w 2024 r., ale co najmniej pięć zostanie uwzględnionych w następnym raporcie, ze względu na ucieczkę odnotowaną rano w tę sobotę, 7 września, w Zakład więzienny Vale de Judeusw Alcoentre.

Rokiem z największą liczbą odnotowanych przypadków ucieczek był 2009, dokładnie wtedy, gdy DGPJ zaczęło udostępniać dane. W tym roku 28 więźniów uciekło z systemu więziennego. Spośród nich 16 przebywało w więzieniu, sześciu odbywało wyroki w otwartym systemie w więzieniu, a kolejnych sześciu przebywało w otwartym systemie poza więzieniem lub pełniło służbę poza nim w momencie ucieczki.

Ucieczki te miały miejsce w czasie, gdy liczba strażników więziennych malała. W latach 2009–2023 o liczba strażników spadła o 9%, a liczba więźniów wzrosła o prawie 10%. Jeśli 15 lat temu na jednego strażnika przypadało 2,48 więźniów, to w zeszłym roku ta proporcja wzrosła już do 2,99. Innymi słowy, ogół strażników więziennych stanowi jedną trzecią więźniów odbywających wyroki.

Według DGPJ, Vale de Judeus 31 grudnia 2023 r. w więzieniu przebywało 530 więźniów, ale liczba strażników wyniesie około 120, zgodnie z danymi opublikowanymi w tę sobotę przez Frederico Moraisa, Krajowy Związek Strażników Więziennych (SNCGP). Jeśli się to potwierdzi, oznacza to, że każdy strażnik odpowiada za czterech więźniów. Ideałem, jak mówi lider związku, byłoby 2,6 więźnia na strażnika — czyli łącznie 200 strażników.

Sytuacja była najbardziej krytyczna w latach 2011–2017, kiedy obłożenie więzień przekroczyło maksymalną pojemność i osiągnęło 117% w 2013 r. Środki mające na celu powstrzymanie pandemii, wraz z wypuszczeniem więźniów z przepełnionych więzień, pozwoliły na zmniejszenie tego odsetka. Jednak dane z 2023 r. pokazują, że obłożenie więzień jest o jeden punkt procentowy niższe od limitu.

Związkowcy, z którymi skontaktowało się PÚBLICO, zapewniają, że sytuacja jest jeszcze trudniejsza i że Portugalia w praktyce już osiągnęła przeludnienie. Zarówno Hermínio Barradas, ze Związku Związków Zawodowych Szefów Korpusu Strażników Więziennych ((Association of the American Association)jako prezydent SNCGP Przypominają, że wszechświat strażników przydzielonych do więzień nie jest stale na miejscu, ale jest rozłożony na sześć zmian. Ponadto wielu z nich jest na urlopie psychologicznym lub nie pracuje bezpośrednio przy nadzorze nad więźniami. Dla lidera ASCCGP ucieczka w tę sobotę była zatem „kwestią czasu”.



Source link