Home Technologia Apple nie zapłaci za ChatGPT, prawda?

Apple nie zapłaci za ChatGPT, prawda?

33
0


Apple i OpenAI ogłosiły niezwykłe partnerstwo w tym tygodniu, aby włączyć ChatGPT do każdego nowego iPhone’a, iPada i komputera Mac. Transakcja przynosi Apple oczywiste korzyści, dając mu najlepszego chatbota AI na rynku. Jednakże Apple nie będzie płacić OpenAI za używanie ChatGPT w swoich produktach, Donosi Mark Gurman z Bloomberga w środę, oferując Samowi Altmanowi dostęp do lukratywnej bazy użytkowników w zamian za gotówkę.

Apple otrzymuje ChatGPT za darmo, podobnie jak jego użytkownicy, pozostawiając OpenAI poniesienie kosztownych kosztów obliczeniowych związanych z dostarczaniem wnioskowań AI milionom kolejnych użytkowników. Ten wcześniej nieujawniony szczegół umowy pomiędzy Apple i OpenAI ujawnia kluczową część tego partnerstwa: kto do cholery za to wszystko płaci? Na razie jest to OpenAI, ale ostatecznie Ty i reklamodawcy to zrobicie. OpenAI obstawia, że ​​ta zwiększona ekspozycja przyniesie więcej abonentów ChatGPT Plus, który zaczyna się od 20 dolarów miesięcznie i oferuje użytkownikom pierwszeństwo w godzinach szczytu, analizę danych i większe możliwości obrazowania.

Bloomberg donosi, że partnerzy Apple zajmujący się sztuczną inteligencją mogliby ostatecznie monetyzować wyniki w chatbotach na platformach Apple. Chociaż Bloomberg nie podał, w jaki sposób będzie zarabiał na wynikach chatbota, najprawdopodobniej będzie to odbywać się za pośrednictwem reklam, potencjalnie oferując partnerom Apple i AI drogę do znacznych przychodów. Przypomina to partnerstwo Google i Apple, w którym wyszukiwarka z grubsza płaci Apple 18 miliardów dolarów rocznie przychodów z reklam ze względu na jej priorytetowe pozycjonowanie. Według Bloomberga Apple uważa, że ​​chatboty oparte na sztucznej inteligencji mogą zaszkodzić umowie z Google, ponieważ użytkownicy mogliby przedkładać sztuczną inteligencję nad wyszukiwanie. Reklamy AI mogą stać się koniecznością dla Apple, aby nie stracić miliardów przychodów.

ChatGPT oferuje już bezpłatną wersję, z której można korzystać w witrynie internetowej i aplikacji, i to w zasadzie otrzymuje każdy użytkownik Apple. Podczas WWDC firma Apple zauważyła, że ​​jej użytkownicy mogą łączyć swoje konta Apple (To już nie jest Apple ID!) w przypadku subskrypcji ChatGPT. Ale czy większa ekspozycja doprowadzi do większej liczby subskrybentów? Jak na razie biznes subskrypcyjny OpenAI radzi sobie bardzo dobrze. Altman powiedział w środę swojemu zespołowi, że roczne przychody OpenAI wynoszą obecnie 3,4 miliarda dolarów i są w dużej mierze napędzane działalnością abonencką. Informacja.

Warto zauważyć, że umowa Apple z OpenAI nie jest wyłączna. Starszy wiceprezes Apple, Craig Federighi, powiedział w tym tygodniu reporterom, że firma zamierza zintegrować różne modele, nadanie nazwy Google Gemini, w przyszłości. Chociaż OpenAI, Google i Anthropic oferują subskrypcje premium AI, może to nie być jedyny sposób, w jaki firmy technologiczne zarabiają na sztucznej inteligencji.

Uruchamianie chatbotów AI stwarza nowe i skomplikowane problemy dla firm technologicznych. Jednak sposoby płacenia za technologię są dalekie od innowacyjnych. Podobnie jak streaming, subskrypcje okazały się dobrym sposobem płacenia za technologię w perspektywie krótkoterminowej, ale reklamy nadal są prawdziwym sposobem na generowanie przychodów dla Big Tech.