Home Sport Druga wygrana Carlsena w Armageddonie

Druga wygrana Carlsena w Armageddonie

5
0

W drugim dniu superturnieju Norway Chess wszystkie trzy partie klasyczne zakończyły się remisem. Magnus Carlsen, Alireza Firouzja i Ding Liren, grając białymi, wygrali w dogrywkach Armageddon, zdobywając po 1,5 punktu każdy. Carlsen, który pokonał Hikaru Nakamurę we wtorek, prowadzi teraz w tabeli z 3 punktami na koncie.

Druga wygrana Carlsena w Armageddonie

W ubiegłorocznej edycji turnieju Norway Chess, będącego turniejem kołowym z udziałem 10 zawodników, Magnus Carlsen zanotował 8 remisów i 1 porażkę w partiach klasycznych. Lokalny bohater kontynuuje swoją serię bez zwycięstw w Stavanger, remisując dwie pierwsze partie klasyczne w edycji 2024. Carlsen jednak pokazał swoją siłę w szybkich dogrywkach, remisując z Dingiem Lirenem grając czarnymi i pokonując Hikaru Nakamurę, co dało mu 3 punkty po dwóch dniach zmagań.

Para zwycięstw Carlsena w Armageddonie umieściła go na czele klasyfikacji, ponieważ żaden z zawodników, którzy triumfowali w poniedziałek, nie zdołał powtórzyć sukcesu w drugiej rundzie. Drugie miejsce, z pół punktu straty do Norwega, zajmują Ding, Nakamura, R Praggnanandhaa i Alireza Firouzja.

Popraw swoje figury – zwycięska strategia, którą musisz znać

W tym kursie nauczymy się, jak identyfikować pasywnie ustawione figury w każdej sytuacji i jak poprawić ich pozycję, przenosząc je na aktywne pola.

Dwa z trzech klasycznych pojedynków drugiej rundy były dobrze rozegrane, zacięte partie, w których Carlsen musiał grać precyzyjnie, aby utrzymać równowagę przeciwko Nakamurze, a Firouzja nie wykorzystał przewagi pozycyjnej przeciwko Caruanie.

W decydujących partiach Armageddon Ding pokonał Pragga w nierównym układzie; Carlsen zdobył pionka i pokazał doskonałą technikę, przekształcając to w zwycięstwo; natomiast Firouzja najpierw przetrwał przegraną pozycję, a następnie wykorzystał błąd Caruany, aby zdobyć swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju.